WTA CEO’sundan Önemli Açıklamalar

WTA CEO’su Steve Simon’a göre oyuncuların bağırmaları engellenmeyecek ve saha içi antrenörlüğü yaygınlaştırılacak..

Bir grup İngiliz gazeteciye konuşan Steve Simon, WTA tarafından 2009 yılında getirilen saha içi antrenörlüğü kuralına olumlu yaklaştığını açıkladı. Times’a konuşan Simon: ”Saha içi antrenörlüğü şimdiye kadar olumluydu. Gelecekte de görmek isterim.” ifadelerini kullandı ve ekledi: ‘’Koçlar arasında sporumuza değer katabilecek çok önemli şahsiyetler var.’’

Kurallara göre bir oyuncu daha önceden belirlediği antrenörünü her sette bir defa olmak koşulu ile veya rakibinin sağlık molasında çağırabilir. Bu kural, Grand Slamler ve erkekler turnuvaları gibi WTA’in düzenlemediği turnuvalarda uygulanmıyor.

Steve Simon ise bu kuralı daha da genişletmek ve istenilen her zaman saha içi koçluğuna izin vermek istiyor. Daily Mail’e konuşan Simon: ‘’Gerçek şu ki antrenörlük zaten var. Tüm oyuncuların antrenörü var ama asıl soru şu ki onlar saha içinde antrenörlük yapıyorlar mı yoksa yapmıyorlar mı?’’ diyerek zaman zaman oyuncularına maç esnasında direktif veren koçlara göndermede bulundu ve ekledi: ‘’Antrenörlüğün tenis ile kucaklaşması gerek ve antrenörlük hikâyenin bir parçası.’’

Öte yandan izleyicilerden ve fanlardan gelen şikayetlere karşın, Simon’ın oyuncuların bağırmalarını engelleme yönünde bir çabası yok.

WTA CEO’su, kasıtlı bir müdahale olmadığı sürece ilave bir uygulamanın yapılmayacağını belirterek: ‘’Eğer bu durum bir engel oluşturursa, bu durumu göze alan kurallar olacaktır.’’ dedi.

Korttaki mikrofonların sesleri arttırdığını söyleyen Simon, artık eskisi kadar bağırışın olmadığını ve sadece birkaç oyuncuda bunun gözlemlenebileceğini ifade etti.

Oyuncular ve antrenörler ise saha içi antrenörlüğüne dair farklı tepkiler verdi.

Sizin yorumunuz nedir?