Wozniacki’den Çocukluğuna Duygusal Mektup

Sevgili 11 yaşındaki Caroline,

Şunu söyleyerek başlamama izin ver, Baban haklıydı. Haklıydı. Açıkça. Ve şimdi, sonunda farkettin.

3 yaşından beri, tenisten çok diğer sporlarla saatler boyunca vakit geçirdin – ilk olarak jimnastikti, sonra yüzme, sonra handball ve sonra… futbol. Kesinlikle çocukken sen bir futbolcu olacağına inanıyordun. Ancak o zamanlar Danimarka’da futbol için fazla kız takımı yoktu, sonra baban erkek takımlarında her zaman oynaman konusunda memnun değildi. O senin diğer kızlarla arkadaşlık kurabilmeni istiyordu. Bu sebeple o da seni tenise yönlendirdi.

Bir süre onun planlarlarından emin değildin – sana 7 yaşındayken bir şeyler öğretmeye başladığında onunla birlikte bu oyunu öğrenmek zorundaydın ve bazı noktalarda ikiniz de ne yaptığınızı gerçekten bilmiyordunuz – ama şimdi sana bakıyorum. Danimarka 12 yaş altı küçükler şampiyonasını kazandın. Ve o turnuvada tek oyun dahi kaybetmedin. Tüm maçları 6-0,6-0 kazandın. Sen iyisin. Bunu bil.

Finalden sonra, TV muhabiri sana gelecekteki hedeflerini sordu. İki saniyeliğine duraksadın, kameraya baktın, “Dünyanın en iyisi olmak istiyorum.” dedin.

Yani, evet, baban haklıydı. Tenisin yolu böyleydi.

Ve bu babanın sesinden yararlanacağın son an olmayacaktı. Yolculuğundaki her adımda seninle olacak. Sen daha farkına bile varmadan, onunla hayal ettiğinden daha fazla zaman geçiriyor olacaksın. Büyük çocuklara karşı terlemeden bir maç kazandığını gördükten sonra yanına oturur ve sana unutamayacağın şeyler söyler. Sonra sana önemli bir soru sorar.

“Caroline” der, “Teniste daha iyi olabilmen için gerekli ne varsa yaparım. Nereye gitmen gerekiyorsa oraya götürürüm ve üstün olabilmen için her şeyi sağlarım. Ama bilmem gerek, kesinlikle, istediğin bu mu? Emin olmalısın. Korta seni sürüklüyorsam ya da antrenman için sabahları başına musallat oluyorsam, her şey değişir. Bunu anlamalısın. Ancak, eğer istediğin buysa, her şeyimi veririm.

“İstediğin bu mu? Tenisi seviyor musun? Gerçekten seviyor musun?”

Evet diyecektin ve o da senin hedeflerine ulaşmak için yapacağı tüm yardımları görev olarak yapacaktı.

Maçlar başlamadan önce sen orada antrenman yap diye o da erkenden kalkıp 6’da Tennis Club’a sürecekti arabasını. Sonra, akşam 11’de, arabanıza atlayıp Club’a geri götürürdü, sen maçlar bittikten sonra antreman yap diye.

Kendine bir iyilik yap ve arabadaki zamanını iyi kullan. Babanın sana sağladığı tüm dersler ve rehberliklere özen göster- bunların hepsi tenis hakkında değildi. Hayat hakkında sana aşılamaya çalıştığı şeylere dikkat et. Baban ve annen daima iyi bir insan olmanın, insanlara iyi davranmanın, saygılı ve anlayışlı olmanın önemini vurgulayacak. Bırak bunlar kafana girsin. Kişiliğini oluşturmalarına izin ver.

Ve, son derece önemli; ailenin sen çocukken senin için yaptıklarına minnettar ol. Bir tenisçi olarak sen ilerledikçe, onlar senin için fedakarlıklar gösterecek. Ne kadar maliyeti yüksek bir spor seçtiğinin farkına var, seyahat, kort zamanı, özel koçlar, hepsinde harcanan para…

Gelecek 5 sene için, daha iyi ve daha iyisi olacaksın, son derece rekabetçi genç tenisçilerle oynayarak dünyayı dolaşacaksın. Büyük kazanımlar elde edeceksin… ve biraz para kazanacaksın.

Gençlere para ödülü verilmiyor.

Annen ve baban düşünebileceğin her konuda sana destek olacaklar ve parayla ilgili bir daha endişe duymayacaksın. Bir kere bile “Biliyorsun, tenis gerçekten çok pahalı gelmeye başladı.” veya “Bu turnuvayı geçebiliriz yani paramızı başka bir yerde harcayabiliriz.” dediklerini duymayacaksın. Senin rekabetçi bir tenisçi olman için gereken tüm masrafları karşılamak için birçok şeyden vazgeçecekler.

Bu ailenden alabileceğin harika bir hediye. Bu yüzden, minnettar ol, sevildiğini biliyorsun. Ailen senin mutlu olmanı istiyor. Ve bu durumda, bana şu sözü ver: Yolculuğunun keyfini çıkaracaksın! Tüm her şeyde – çıktığın bu uzun yolculuğun her adımının keyfini çıkaracaksın.

Seni bekleyen birçok inanılmaz şey var. Her anın tadını çıkar – sadece maç kazanmanın değil, tüm deneyimlerin de, ilişkilerin de, duyguların da. Zorlandığında, seni destekleyen ailene bak. Onlar senin için her zaman orada olacaklar. Küçüklüğüne geri döndüğümüzde, çok ezici bir yenilgi almıştın ve çok fazla ağlamıştın, baban da eve giderken arabayı otobanda kenara çekmişti sana büyük bir oyuncak ayı alabilmek için. “Bir numaralı tenisçi olmak için ödülün bu.” demişti.

Bu aşktı.
Ve o anda gerekli olan kesinlikle buydu.

Küçük Caroline, oyuncak ayını bırakma. Onu, profesyonel olduktan sonra sahip olduğun destek sisteminin ve oyununda en iyi oyunculardan biri olurken yaratacağın ünün sembolü olarak kullan. Sana ne önemli olduğunu hatırlatacak ve senin aklı başında biri olarak kalmanda yardım edecek.

Bu bakış açısını korumak zor olacak çünkü çok yakında profesyonel olduğunda tenis sporundaki sonuçlarda yakaladığın başarıların kort dışında da aralıksız olarak bir yükümlülüğe dönüştüğünü fark edeceksin. Daima eleştirilen olacaksın ve bu bazen nefes alamıyor gibi hissettirecek.

İyi durum ben burada nefes alabilmen için var olacağım, küçük Caroline. Nefeslen.

2010’da, Çin Açık’ı kazanıp, ertesi sabaha dünyanın bir numaralı oyuncusu olarak uyandığın ana da teşekkür et. Orada da nefeslen.

Bırak havalandırsın ve kendinle gurur duy.

İçinde böyle gerilerde tuttuğun bir şey var bu da seni başarılarının zevkini çıkarmada neredeyse isteksiz biri yapıyor. Ben aynı insanım. Yine bugün yolculuğa çıkmalıyım. Yine bugün aynı yemekleri yemeliyim. Yine başka bir uçağım var. Her şey aynı diye düşünüyorsun.

Ancak değil. Ben, o küçük bir kızken televizyonda dünyanın en iyisini olmak istediğini söyleyen kızın hislerini sana hatırlatmak için buradayım – doğrusu bunu yapacağım.

Gerçekten bu hedefini gerçekleştireceksin, ki harika! Bu kutlamaya değer bir şey. Bu aynı zamanda bir hedefin daha olduğu anlamına gelir.

Ve burada deneyimlere dayalı verebileceğim bazı tavsiyelerim var. Bilmelisin ki, bir kere zirvedeysen, seni oradan indirmeye çalışan insan olacak. Hiç kimse senin için en iyisini istemeyecek.

Kuşkular ve her şeye hayır diyenler, senin başarısızlığa uğramandan başka hiçbir şeyi sevmeyen insanlar olacak. Bu insanların senin kendin hakkındaki düşüncelerini etkilemesine izin verme. İnsanlara iyi davranan iyi bir insan olduğunu bil – yürekten iyimser biri olarak – alaycı ve kötümser insanların seni değiştirmesine izin verme.

Medya seni hızlı bir şekilde göklere çıkartacak, ama sonra, hızlıca, seni yerle bir edecek. Bu aşırılıkların her ikisine de çok fazla takılma. Ve lütfen Caroline, bunda açık ve net olarak beni dinle: Yaşın ilerledikçe ve teknoloji ilerledikçe sosyal medyanın yarattığı büyük etkiyi anla. Hayranlarına kim olduğun hakkında bilgiler ver, bir süre arada sırada fotoğraflar paylaş ancak bu sırada asla ama asla en özel konularını açıklama.

Bu önemli olandı. Bunun için bana teşekkür edeceksin sonra. Herkesin senin hakkında her şeyi bilmesine gerek yok. Gizliliğine değer ver.

Aynı zamanda, bununla birlikte evinden çıkmayan biri ya da hayatı yaşamaktan endişe duyan biri de olma.

20’li yaşlarda, tenis kariyerin ilerlerken, kort dışında sana sunulan milyonlarca eğlenceli teklifi kabul etmek ve ilginç deneyimlerde yer almak için çok şanslı olacaksın. Burada sana tavsiyem basit: Eline gelen her fırsatı değerlendir. Yeni şeylerden utanarak kaçma.

Dünyaya bir kez geliyorsun.

Doğrusunu söylemek gerekirse, eğer güzel fırsatları aldırmamazlık yaparsan sonunda pişman olursun. Yani TV’de konuk yıldız olarak katıl, dergi çekimlerine katıl. Yaratıcı ol. Hiç ilgileneceğini düşünmeyeceğin şeyleri keşfetmeye çalışmak için zorla kendini. Ve tenis sonrasında hayatta sana yardımcı olacak beceriler geliştir ve ilişkiler kur.

Bu başka çok önemli bir şey. Yeterince bunu önemle belirtemiyorum.

Tenis sonsuza kadar devam etmeyecek, Caroline. Gelecek için plan yap. Son profesyonel maçını oynadıktan sonra ne yapmak istediğini düşün ve adımlarını başarılı bir hayata kendini hazırlamak için at.

Modayı seviyorsun, öyleyse o alan hakkında olabildiğince bilgi edin. Eğer moda tasarımı tutkunu babanın yıllar boyunca sahip olduğu iş bilgisiyle birleştirisen ikinci bir kariyerin için harika bir yol alırsın.

Baban neyi sevdiğini, neyden hoşlandığını ya da en çok ne ile zaman geçirmekten zevk aldığını sen büyürken sık sık zorla düşünmen için seni zorlayacak ve sonra -cevap ne olursa olsun- seçtiğin konuda nasıl başarılı olabileceğin konusunda yapacağın planda seni yüreklendirecektir.

Onunla genç bir kadın olarak oturup finansal geleceğin hakkında konuştuğunda ve gayrimenkule sahip olmanın seni her zaman büyülediğini söylediğinde bunlar onun kulağına müzik gibi gelecektir. Çünkü sen her zaman bir yerden diğer yere gideceksin, fazla seyahat edeceksin; bir toprak sahibi olmak ve gerçekten kendini rahat hissettiğin güzel bir ev fikrini seveceksin. Baban bu evi alacak çünkü sana yüksek riskli yatırımların tehlikeleri hakkında her zaman uyardığı için daha güvenli şeylere olan ilgini gördükçe bundan heyecan duyacak. Baban diyecek ki, “Eğer akıllıysan, her zaman, en başta başının üzerinde bir çatının olması gerektiğini bileceksin.”

Akıllıca davranmanın değerini ve senin güvenlik ağında olduğundan emin olduğunu anlaman için tamamen yardımcı olacak. Baban çocuklarının ve çocuklarınızın hayatlarını etkileyecek kötü davranışlar yapmamanın önemi konusunda öğütler verecektir. Sana “Dikkatli olursan, aileni nesiller boyunca koruyabilirsin.” diyecek. Ve bu konuda haklı.

Yani gelecekte hiçbir mega-yatın olmayacak. Ya da sırt roketin. Fabergé yumurtaların da olmayacak.

Ancak bu göründüğü kadar kötü değil. Doğrusu, senin için burada bir şeyler yapacağım.

Eğer tüm o ufak tartışmalarda alttan alacağına söz verirsen, sana bir bir Ferrari almana izin vereceğim.

12 yaş altı turnuvasını kazandıktan sonra her gece hayal ettikten sonra uyuduğun o kırmızı olanından.

Bir kırmızı Ferrari. Altı değil. Ve bir Rothko orjinali ya da herhangi bir yelkenli gemisi değil. Pahalı pahalı şeyler yok. Bir ton para harcadığın şeyi gerçekten sevmelisin, Caroline.

Ancak eğer kazanırsan, eğer başından sonuna kadar düşündüysen ve eğer maddi durumunuza uzun süreli bir zarar vermeden çalışırsan bunu bazen kendimizi ödüllendirmek için yapabiliriz.

Ve arabayı seveceksin.
Öyleyse al. Sen insansın. Ve sen son derece sıkı çalıştın. Kendine bu hediyeyi verebilirsin.

Daha sonra bir süre için tekrar tutumlu olacaksın. Ve yol boyunca, sabahın altısında arabayla tenis kulübüne giderken babandan aldığın iş derslerini hatırlayacaksın her zaman.

Aslında, bekle… Onları bu şekilde sınırlamayalım: Şu zamanda ailenden aldığın derslerden öğrendiklerinin hepsini hatırla. Sadece parasızlıktan kurtulmak için aldığın dersleri değil.

Çok çalış. Sevdiğin şeyi bul ve onun uğrunda en iyisi ol. Ancak son derece önemli: Daima insanlara iyi davran. İlk ve en önemli olarak, iyi bir insan ol.

Gelecek 16 yıl boyunca olacakları raporlamak için buradayım ve belli başlı olarak sana söyleyeyim: Anneni ve babanı fazlasıyla gururlandıracaksın. Daima onlar kalbinde olacaklar.

Meşgul olabilirsin. Bunu anlarım. Ancak ailenin senin için neler yaptığına ve senin için ne ifade ettiğini hatırlamak için zaman ayıracaksın.

Oh, ve Caroline, eğer aldığın sevgiyi hatırlama ihtiyacı duyarsan o güne dönüp oyuncak ayını kucakla.

Ben ona hala sahibim, bu yüzden o yıllar geçse de senin için orada olacak.

Onu dünyayı dolaşırken seyahatlerimde birlikte götürüyorum. Hala. Bugün de.

Ve beni hiç yüzüstü bırakmıyor. O ayıcığı seyahat çantama her koyduğumda aynı şey oluyor. Ona bakıyorum, birkaç saniye duraksıyorum ve sonra yıllar boyunca bu kadar sevildiğim için ne kadar şanslı olduğumu düşünüyorum ve elimde değil ama gülümsüyorum…

Tenisle ilgili haberleri takip etmekten ve tenis izlemekten zevk alıp onunla ilgili yazmayı, okumayı ve konuşmayı sever; bu yüzden Teniscimde!
ersangundogan@teniscimde.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir