Wozniacki ESPN İçin Soyundu

Caroline Wozniacki, ESPN Body 2017 için cesur pozlar vererek yıla damga vuracak bir hamleye imza attı..

2016 yılından beri bileğindeki sakatlıkla uğraştıktan sonra Danimarkalı tenis sembolü Caroline Wozniacki yenilenmiş bir şekilde bu hafta İngiltere Kulübüne gidiyor. 12 yıllık WTA kıdemlisi, 26, Morty Ain’e egzersizlerini ve tekrar sağlık bir vücuda kavuşmanın nasıl olduğunu anlattı.

–Yazı Devam Ediyor–

Herkes bana Danimarkalı bir kızın dünya standartlarında bir tenisçi olamayacağını söyleyip duruyordu. İlk 30 ‘da hiç kadın oyuncumuz yok. Ne zaman “Dünya 1 numarası olmak istiyorum” desem insanlar bana gülüyordu. Ama bir yolunu bulacaktım ve “hayır”ı cevap olarak kabul etmiyordum.

Uzun vuruşlar için diğer kızlar gibi yeterli gücüm yok ama hızlıyım ve orada uzun süre dayanabileceğimi biliyorum. Fit olmam gurur duyduğum bir şey. Bu kesinlikle maçları kazanmamı sağlayan bir şey.

Geriden gelerek kazandığım çok maç var. Bir maçı kazanmak kolay değil am ben her zaman skor ne olursa olsun ordayım. Baskıyı hissediyorlar. Kendimi yavaş yavaş oyuna sokacağımı biliyorlar.

Geçen yıl benim için zordu. Uzun süre boyunca ciddi bir sakatlık geçirmedim ta ki geçen seneye kadar. Bazen vücudunuzu dinleyip iyileşmeye bırakmanız gerekiyor. Turda 12 yıl (WTA) geçirdiğinizde vücudunuz yeniliyor ve en sonunda çöküyor. Bence benim için önemli olan ufak sakatlıklardan haberdar olup korta döndüğümde performansımın %100 olduğundan emin olmak.

En kötü ağrımı geçen bahar yaşadım. Bir antrenman (7 Nisan 2016) sırasında bileğimi sakatladım ve iki bağımı kopardım. Ayağım yerinden çıktı gibi oldu. Toprak zeminde son hızda kaymaya çalışıyordum ve sonra takıldım. Kuşak gibi bir şey takmıştım ve ertesi gün doktor eğer takmasaydım muhtemelen kemiğim ayağımdan dışarı çıkarmış. Dayanılmaz bir acıydı.

Birçok sakatlıkla oyun geçirdim. Kırık topuk ve benzeri sakatlıklarla oynadım. Çoğu zaman bir şey söylemeden devam ediyorsunuz.

Kaybedince çok sinirleniyorum. Ailemdeki herkes böyle. Eğer ailemle bir oyun oynarken kaybedersem birkaç gün konuşmayız.

Ağabeyim onu ilk yendiğimde tenis oynamayı bıraktı. Çok sinirlenmişti, iki tane raketi parçaladı. Sanırım ben sette öndeydim ve o sırada bir raketi parçaladı. Sonra setteki son puanı kaybetti ve başka bir raketi parçaladı. “Bittim. Bir kıza kaybettim. 4 yaş küçük olması yetmezmiş gibi bir kız kardeşim.”dedi. Hala o günden bahsederiz.

Sanırım yaptığım en etkileyici şey New York Maratonu’nu 3,5 saatten kısa bir sürede koşmaktı. Bu benim ölmeden önce yapılacaklar listemdeydi. 21.mile kadar iyiydim. “Bu kolay bir tur daha koşarım”diyordum. Ama 21.milde resmen duvara tosladım. Sağda bir milkshakeci gördüm ve “Milkshake alabilir miyiz?”dedim. Sonra yanımdaki iki kişi milkshakelerden konuşmaya başladı ve beni de konuşturdukları için bir mil daha oyalandım.1,5 mil sonra çok zorlandım. Fiziksel olarak hayatımda yaptığım en zor şeydi.

Evde madalyam duruyor. Evimdeki tek ödül o. Annemle babamda bütün tenis ödüllerim var bende ise sadece maraton madalyası var.

Serena, ben ve bir arkadaşımız maratondan sonraki gün New York Rangers’ın maçına gittik. O sırada karbonhidrat yüklemesi yapmam gerekiyordu ama orada deniz ürünü ve daha sevmediğim birçok şey servis ediliyordu. Ben de sadece bir kova patlamış mısır aldım. O günkü akşam yemeğim oydu.

Çok iyi bir yüzücüydüm. Geçmişte tenisle yüzme arasında bir seçim yapmam gerekti. Kötü olduğum tek spor, gerçekten çok çok kötü olduğum, basketbol. Doğru tekniği bilmiyorum ve çok berbat görünüyorum.

Boks antrenmanlarım gerçekten çok yoğun. Sınırları zorlamayı ve ne kadar ileri gidebileceğimi görmeyi seviyorum.

Bir keresinde suratıma yumruk yedim, evet. Benden hep bir saat önce gelen profesyonel bir boksçu vardı. Bir gün dövüş için hazırlanıyordu ve basın da oradaydı. Bana dövüşte kim kazanır diye sordular. Ben de “Tabi ki ben. Bir kadına vurmaz öyle değil mi?”dedim. Ertesi gün geldiğimde bana “Caroline, ringe, şimdi.”dedi. Birkaç tur dövüştük ve ne zaman gardımı indirsem beni biraz dürtükleyerek bana yumruk atabileceğini hatırlatıyordu. Birden onu köşeye getirdim ve üstüne gitmeye başladım. Bunu beklemiyordu ve otomatik olarak eli burnuma gitti ondan sonra yerdeydim. “Tamam, bitti. Artık bunu yapmama gerek yok.”dedim.

Dürüst olmak gerekirse kendimi baya sert hissettim. Ringde suratına yumruk yiyen pek fazla insan yok.

Büyürken ciddi anlamda kendimi sporda devam edemeyecek noktaya gelene kadar öldürüyordum. Büyüdükçe bedenimi daha iyi dinlemeye başladım. Eğer fazla zorlarsanız sonu iyi olmuyor.

Fark ettim ki zamanımı sahip olmadığım bir şey için strese girerek harcayamam bu yüzden neye sahipsem kucaklamalıyım. Bu aralar önemli olan sağlıklı görünmek değil de kıvrımlı bir vücuda sahip olmak. Eğer bir süper model gibi görünmüyorsam sorun değil çünkü kendi çapımda iyi görünüyorum.

Ergenliğe girene kadar çok sıskaydım. Genç kızdan kadınlığa geçerken ki zaman biraz ürkütücü. Bir noktada artık “Kıyafetlerin boyutlarını mı küçültüyorlar yoksa ben giderek büyüyor muyum?” “Hayır,tabi ki de boyutları küçülmüş.”diyordum. Bence göz önünde bulunmak, yaptığınız her şeyle yargılanmak ve dışarıdan nasıl göründüğünüz bunlar hep bana yardımcı oldu. Yani demek istediğim “İnsanların görüşleri var. Bazıları sizi sever bazıları ise sevmez.”

Dürüst olmak gerekirse çok nadir dengeli kiloda olurum. Oynamayı bıraktığım zaman kilomu çok kafaya takmayacağım. Daha çok sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyeceğim. Ne hissettiğimle ilgili.

İçerik Hakkındaki Yorumlar

avatar
  Abonelik  
Bildir