Ünlü Yazardan Serena ve Graf Karşılaştırması

Ünlü yazarlardan Mohammed Ashfak, kadın tenisinin gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından Serena Williams ve Steffi Graf hakkında önemli bir yazı kaleme aldı..

”Geçtiğimiz haftaki Avusturalya Açık’la “GOAT” sporda en dile getirilen sözlerden biriydi.

Sosyal medyada da insanların tweetlerinde bu ibareyi paylaştıklarını ve hatta konu tennis olduğunda “Greatest Of All Time (Tüm zamanların en iyisi) ibaresinin Serena Williams’ı ve Roger Federer’i tanımladığını görebilirsiniz.

Federer 18. Grand Slam’ini, Serena da 23. Grand Slam’ini kazandı – ikiside açık sezonda lider durumdalar, Serena toplam Slam olarak Margaret Court’un bir kupa gerisinde sadece; İstatiksel olarak durum bundan ibaret.

Hatta Serena, kadın veya erkek tüm sporcular içinde en iyi spor yıldızlarından biri olarak kabul ediliyor. Serena, bugün ikon olabilmek için birçok engeli geçti. Daha çok beyaz sporcuların dominasyonundaki bir sporda siyahi bir atlet olarak ter dökmesinin dışında, tenisin bu yanını kortdışı aktivileriyle aştı ve bi’ moda ikonu oldu, filmlerde ve Reality-Showlarda yer aldı. Tartışmasız şu an dünyanın en popüler kadın sporcusudur.

Ancak Serena, bir tenisçi olarak Graf’tan daha iyi mi?

Üstün bir zekaya sahip olan alman tenisçi 13 yaşında profesyonel oldu, ışıltılı kariyeri boyunca 22 Slam kazandı, 18 yaşından bir hafta önceydi Martina Navratilova’yı 1987 Rolland Garros’unda yenip ilk Slam’ini kazandığında.

Graf, Serena ile karşılaştırılabilecek şampiyonluklara sahip: 23’e 22 Grand Slam şampiyonluğu, 72 WTA Turnuva şampiyonluğuna karşı 107 turnuva şampiyonluğu, böyle devam edebiliriz.

Graf’ın 1988’de Avusturalya Açık, Fransa Açık, Wimbledon, Amerika Açık ve Olimpiyat Altınını kazanıp “Golden Slam” yaptığını da unutmamak gerekir.

O aralar Graf’ın oyun tarzı dikkat çekiciydi. Hızlı ayaklarıyla kortu çevreleyip ölümcül forehandleriyle karşıya gönderebiliyor, çizgi üstüne ya da crosscourt’a yollayabiliyordu. Çok top-spin’li backhand kullanmasa da, o büyük etki yarattığı büyüleyici slow slice’larını kullandı.

Servisi de önemli silahlarından biriydi ve korttaki çevikliği ve baseline’daki gücüyle rakipleri için çok fazlaydı.

Altın at kuyruğu da daima etrafta sallanıyordu, Graf 1990’ların sonunda geçirdiği diz ve sırt sakatlıklarına kadar neredeyse on yıl boyunca kadın tenisine hakim olmasıyla zamanının çok ötesindeydi.

Spotışıklarının altında olmaktan hoşlanmamasıyla daima oyununa konsantreydi ve kort dışında Williams’la kıyasladığımızda toplumdan uzakta yaşayan biriydi ki emekliliğinde de, eski dünya bir numarası Andre Agassi ile evlendiğinde de devam eden bir şeydi.

1999 yılında Graf emekli olduğunda Serena ilk 10’a girmişti ve o yıl bu ikili iki kez karşılaşmış ve her ikisi de birer kez galip ayrılmışlardı korttan.

Graf gibi gençliğinin büyük bir bölümünü Tenis akademilerinde geçiren Serena, ilk Slam’ini 1999’daki Amerika Açık’ta kazandı ve geçtiğimiz haftalardaki 7. Avusturalya Açık’ında da 23. slamini kazandı ve kazanmaya da devam ediyor.

2002’de Fransa Açık’ı, Wimbledon ve Amerika Açık’ı ve 2003 Ocak’ında Avusturalya Açık’ı kazanarak dört büyük turnuvada da “Serena Slam” ünvanını aldı ancak hiç takvim Slam yapamadı.

Serena’nın oyunu daima güçlü servisi üzerine kurulu olmakla birlikte güçlü groundstrokelara, forehand’inden neredeyse daha güçlü olan backhand’e de sahip. Çizginin gerisinden vurmayı

sevse de çiftlerde oynaması file önünde ona yardımcı oldu. Baseline’dan ürettiği güç muazzam ve böylelikle Graf’tan daha hızlı olmadığı gerçeğinin üzerini de örtüyor.

İkisinin de rekorları ve dominasyonu sorgulanamaz ancak ikisini ayırmada rakiplerinin kalitelerine bakmak bizlere yardım edebilir.

Graf kanıtlanılabilir şekilde tenisin en sıkı zamanlarındaydı, Navratilova, Chris Evert ve Monica Seles en azılı rakipleriydi ve o azılı rakipler kadar iyi Sabatini, Capriati, Arantxa Sanchez, Hingis ve Davenport da vardı.

Graf’ın emekliliğinden sonra Hingis ve Venus takip etti ve Serena bu ikilinin dışında Capriati, Davenport, Henin, Clijsters ve Sharapova ile mücadele etmek zorunda kaldı.

Hangisine bakarsanız bakın bu şekilde, Serena veya Graf daha iyi demek oldukça zor.

Serena geçmişte bu konuya çekimser yaklaşsa da Melbourne’deki haftasonunda durumu en iyi şekilde özetleyerek: “Kesinlikle onun da en iyilerden biri olduğunu düşünüyorum. Ben, Navratilova, Graff yani birbirimizden konuşmaya başladığımızda hürmet ederek başlıyoruz.” dedi.”

Tenisle ilgili haberleri takip etmekten ve tenis izlemekten zevk alıp onunla ilgili yazmayı, okumayı ve konuşmayı sever; bu yüzden Teniscimde!
ersangundogan@teniscimde.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir