Tenis ve Federer Sayesinde Kanseri Yendi

Jakob Mueller kanserden kurtulmuş 15 yaşında bir genç. Ancak onun tenis hayranlığı çok daha fazla şeye yol açmışa benziyor..

Mueller, 2015 yılında Roger Federer ile buluştuğu zamanı hatırlıyor ve gülerek ”Ağzım açık kalmıştı.” diyor.

Mueller’in tenis yolculuğu 2012 yazında başladı. O zaman sadece 10 yaşında, Novak Djokovic ile Federer arasındaki TV’deki 2012 Wimbledon yarı finalini izliyordu. Buna inanılmaz ilgi duydu. Ertesi gün Federer’in finalini heyecanla beklemeye başladı. Federer’in zaferinin İsviçre’ye ve tenis aşkına inanılmaz bir katkısı oldu. Yeni keşfedilen tutkusunun önümüzdeki yıllarda ne kadar önemli olacağını biliyor muydu?

mueller

Wimbledon finalinden sonraki aylar içerisinde Mueller, tenis dersleri almaya başladı. Ardından memleketinde takım tenisi oynayarak turnuvalara katılmaya başladı. Ancak 2014 sonbaharında köprücük kemiğinin yakınındaki bir büyümeyi incelemek için doktora gittiğinde ona kanser teşhisi kondu.

”Öleceğimi düşünüyordum. Ailem bana çok yardım etti ve daha fazlasına sahip olacabileceğimi söyledi. Ben de hayata kanser olmamışım gibi bakmaya devam ettim.” diyordu Mueller.

Mueller kanserinin çözülmesi için kemoterapi ve radyoterapi görmeye başladı. Bu tedaviler onu 2015 yılına kadar okuldan uzak tuttu. Evde geçirdiği vakitte saatlerce Youtube üzerinden tenis özetleri, eğitim videoları izledi. Özellikle efsanevi maçlarda Rafael Nadal ve Roger Federer çekişmesini ilk kez deneyimleyemeye başladı.

“Tenis, tıbben yaşananlardan yana Jakob’un odaklanabileceği en iyi şeydi,” diyor babası Mike Mueller. “Bu, kendi kendine disiplin ve odaklanma getirebilecek harika bir oyun..”

Üç aylık tedaviden sonra nihayet Mueller kanserden kurtulmuştu. Bunu idolüne ve tenis tutkusuna borçlu olduğunu düşünüyordu. Bir vakfın onu idolü Roger Federer ile tanışmak üzere US Open(Amerika Açık)’a göndereceğini öğrendi..

Federer ile geçirdiği 20 dakika asla unutamayacağı bir şeydi.

”Sorularımıza gerçekten çok içten cevaplar verdi. Sonradan bir basın toplantısı düzenlemek zorundaydı ancak o bizimle kalıp sohbet etmeyi seçti.” diyordu Mueller.

Mueller şimdi 15 yaşında ve ilk kez Wimbledon’ı izlediği zaman gibi tenise ve Roger Federer’e tutku ile bağlı. Lisenin kalanında da tenis üzerine devam etmek istiyor.

”Tenis sağlığımı kazanmamda bana çok yardımcı oldu.” diyor Mueller. Onun gibi nice kişilere böyle harika bir sporun destek olacak olması çok mutlu edici ve umut verici bir şey..

 

Aynı zamanda eski profesyonel tenis oyuncusu ve tenis hocası olan Cem, Teniscim’in kuruculuğunu üstlenmiştir ve farklı projelerle tenise destek vermeye devam etmektedir.
İletişim için: cemmildon@teniscim.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir