Tarihte Bugün: Arthur Ashe

10 Temmuz 1943 yılında dünyaya gelen Arthur Ashe, bugünlerde kabul görülen, tenisin en iyi konuşmacı ve temsilcisi..

Birçok üne sahip ve rekorlar kitabında yeri olan Arthur Ashe yalnızca 49 yaşına kadar yaşamını sürdürmüş, AIDS hastalığı onu Kasım ayı 1993’te kaybetmemize neden olmuştu.

Herkes onun ününe ve yeteneklerine saygı duyuyordu. Billie Jean King’in söylediği üzere: “Arthur nazik konuşurdu fakat davranışları yüksek sesle konuşurdu.”  diyerek onun ne kadar nazik aynı zamanda benzersiz yeteneklere sahip olan biri olduğunu göstermişti.

Ashe, dört Grand Slam’ın üçünü birer kez kazandı. İlk Grand Slam şampiyonluğu 1968 yılında kendi ülkesinde yaşandı. Daha sonra 1970 yılındaki Avustralya Açık’ta bu zaferini devam ettirdi.

Melbourne ve New York’ta Grand Slam kazananan Ashe, 1970 ve 1971 yıllarında Fransa Açık’ta çeyrek final dışında ilerleme kaydedemedi..

Ashe, Amerika Davis Cup takımı ile 1968 ve 70 yıllarında 3 kez üst üste kupayı almıştı.

1979 yılında tenis sınıfını yürütürken büyük bir kalp krizi geçirdi ve 1980 yılının Nisan ayında 4 kere baypas geçirdikten sonra 1983 yılında iki kere daha baypas operasyonu geçirmiştir. 5 yıl sonra AIDS hastalığı teşhis edilmiştir ve bu onun en fazla 3 yıl daha fazla yaşamasına sebep olmuştur. 1993 yılı kasım ayında pnömoni(zatürre)den dolayı hayatına veda etmiştir.

Tenis dünyasının büyük kaybı olan Ashe, başkan Dinkins’inde söylediği gibi, “Başkalarına hizmet, yeryüzündeki alanımız için ödediğimiz kira. Arthur Ashe bize tam ödeme yaparak bizlerden ayrıldı.”

Alanı uluslararası ilişkiler olan Beyza, alanında yazdığı makalelerin yanı sıra tenisle ilgili makale yazmaktan da keyif alıyor.
beyzadurmaz@teniscimde.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir