Simona Halep’ten Forbes’a Röportaj

Eski Fransa Açık finalisti Simona Halep, yeni koçu Darren CAHILL, Roman bilyoner Ion TIRIAC ve önemli kazanımları hakkında Forbes’a konuştu..

25 yaşındaki Romanyalı, seneyi 4. sırada, 3 kupayla kapattı ve Eylül ayındaki Dongfeng Motor Wuhan Açık’ta Forbes ile röportaj yaptı. Bu keyifli röportajın ayrıntılarına bakalım.

  • Avusturalyalı koç Darren Cahill ile çalışmaya başladığından beri üç turnuva kazandın, Wimbledon’da çeyrek finale çıktın. Senin oyununa ne kattı?

Halep: “Ben artık agresifim fazlasıyla ancak öyle çılgınca bir agresiflik değil; daha çok akıllıca bir agresiflik çünkü her zaman baseline’a yakın duramam. Onun dışına gitmem, dönmem ve içine girmem gerekiyor birçok zaman. Kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum, forehand’im daha güçlü. Her vuruşu çalışıyoruz ve bence tüm oyunum şu an daha iyi.”

  • Darren’ın videolarla ve Playsight denen veri analizleri ile çalışmayı sevdiğini biliyoruz. Senin top atışlarının değişmesinin nedeni bu mu? Bu oyuncuların genellikle sezon ortasında yaptıkları bir şey değil mi?

Halep: “Atışlarımı alçaltmamı, değiştirmemi söyledi ve bence bu yardımcı oldu. Zamanlamamın daha iyi olduğunu düşünüyorum.”

  • Soru: Bu sezondaki Halep nasıldı?

Halep: “Şunu söyleyebilirim, bu yıl her şekilde benim için harikaydı. Asıl önemli olan oyunumdu ve ben oyunumu geliştirdim. Gelecek yılki hedeflerim, oyunumu daha da geliştirmek, daha güçlü olmak, kort içinde daha rahat olmak, tüm maçlarımı olabildiğince iyi seviyede oynamak. Tabii, her maçı kazanamam ancak kendi oyunumu oynayabilirim.”

simona-halep-sharapova

  • Soru: 2014’te Maria Sharapova’ya karşı kaybettiğin bir Fransa Açık finalin var. Bir Grand Slam kazanmak için neye sahip olmalısın sence?

Halep: “Tabii, Grand Slam kazanmak benim hayalim, ancak bilmiyorum ilerideki senelerde ya da gelecek olabilir. Ancak bunun için çalışıyorum, hedefim bu.”

  • Soru: Angelique Kerber, Serena’nın domine ettiği yıllardan sonra yeni dünya bir numarası. Şimdi geriye dönüp bakarsak, Serena’ya çok fazla saygı var mıydı ya da Kerber çok mu iyiydi?

Halep: “Kerber sadece daha iyiydi. Bence şimdi Serena biraz yaşını hissediyor. Kerber ise en iyi sezonunu geçirdi bu yıl, daha olgun ve her baskı anıyla başa çıktı, bu seviyede. Serena ile karşı karşıya gelinen her an en önemli anlardır. Sanırım onun kadar iyi olabilmek için zamana ihtiyacınız var ve Serena’yı düşündüğümde, eğer birkaç oyuncu onu yenebiliyorsa, bu tüm oyuncuların ona karşı kazanmada kendilerine güvendiklerinde yapabileceği bir şeydir.”

  • Soru: Yani yenilmezlik faktörünü kaybediyor mu Serena?

Halep: “En azından daha az ve şu an onu yenmenin mümkün olabileceğini düşünüyoruz.”

  • Soru: Rumen milyarder ve eski sporcu Ion Tiriac sana ne kadar yardım etti?

Halep: “Sadece arkadaşız, tavsiyelerle bana yardımcı oluyor, benimle sohbet ediyor, tenisimle ilgileniyor ve güzel tartışmalarımız oluyor daima, hatta bazen ailemin yanına geliyor. Bazı insanlar onun bana para verdiğini söylüyor. Hayır, yok öyle bir şey.”

  • Soru: Sana ne tür tavsiyeler veriyor?

Halep: “Daha agresif olmam konusunda, kortta daha agresif bir tutum sergilememi söylüyor. Bu benim için kolay bir şey değil çünkü ben öyle biri değilim ancak geliştirmeye çalışıyorum. Bana, bir Grand Slam kazanabilecek her şeye sahip olduğumu, sadece kendime güvenmem gerektiğini söylüyor. Benim hayatımda ve kariyerimde çok önemli bir yere sahip olan bir adam o.”

  • Soru: Romanya’da inanılmaz derecede popülersin. Bu iyi bir şey mi yoksa zaman zaman bu sırtında bir yük mü?

Halep: “Harika bir şey ve eve döndüğünüzde tüm insanların sizi desteklediğini hissetmek gayet güzel. Tabii, bazı insanlar kötü anılardan bahsediyor ancak bu normal ve onları pozitif olarak karşılıyorum çünkü herkes ben gibi olamaz yani sorun yok. En iyisi, çocukların ilham kaynağı olmak, bu en önemli şey ve şimdi daha fazla insan eğlenmek için tenis oynuyor. Bu harika.”

Tenisle ilgili haberleri takip etmekten ve tenis izlemekten zevk alıp onunla ilgili yazmayı, okumayı ve konuşmayı sever; bu yüzden Teniscimde!
ersangundogan@teniscimde.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir