”Sharapova’ya Farklı Davranamam!”

Maria Sharapova’nın başarılı geçmişi ve popülaritesi, doping cezalısı olduğu 15 aydan sonra Fransa Açık turnuvalarına katılabilmesi için gereken Wild Card’ı sağlayamadı..

Fransa Tenis Federasyonu başkanı Bernard Giudicelli salı günü Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında: ”Maria ve fanları adına çok üzgünüm. Hayal kırıklığına uğramış olmalılar. Fakat benim görevim oyunu ve oyunda olması gereken yüksek standardı sağlamak ve korumak.” dedi.

Giudicelli salı günü Sharapova’yı arayıp durumu bildirdiğini belirtti. Fransa Açık turnuvası ise 28 Mayıs’da başlayacak.

Geçtiğimiz ay cezası sonlanan başarılı sporcu İtalya Açık turnuvası da dahil olmak üzere diğer 3 büyük turnuvadan Wild Card almıştı.

Giudicelli: ”Geçirilen bir sakatlık sonrası Wild Card verilebilir, fakat doping sebebiyle ceza almış bir sporcuya Wild Card verilemez.” diyerek sert açıklamalarda bulundu.

Turnuva uygun gördüğü nitelikli sporculara Wild Card verebilir. Fakat WTA CEO’su Steve Simon, Fransız federasyonuyla Sharapova’ya Wild Card verilmemesinin sebebi konusunda aynı fikirde değil. Sharapova ise salı günü gerçekleşen basın toplantısında herhangi bir açıklamada bulunmadı.

2 kez Roland Garros şampiyonluğu ve en çok sayıda dünya birinciliği unvanına sahip başarılı tenisçi, 2016 yılında gerçekleşmiş olan Avustralya Açık turnuvasında doping kullandığı gerekçesiyle 15 ay kortlardan uzaklaştırılmış, ancak geçtiğimiz ay kortlara geri dönebilmişti.

Giudicelli, Sharapova hayranlarının, Sharapova’nın 28 Mayıs’da Paris’de gerçekleşecek Fransa Açık turnuvasında oynaması gerektiğini düşündüklerini bildiğini söyledi.

”Birçok anket sonucu inceledim ve diğer turnuvaların Wild Card verdiğini biliyorum. Tabii ki üzerimde baskı hissettim. Fakat Maria Sharapova’ya diğer sporculara davrandığımızdan farklı davranmak istemedik.”

Ayrıca Fransa Tenis Federasyonu başkanı Giudicelli, Sharapova’ya bu kestirme yolu sunmanın, spor karşılaşmalarında dopinge karşı verilen savaşa karşı yanlış bir mesaj içeriği taşıyabileceğini belirtti.

Aynı zamanda eski profesyonel tenis oyuncusu ve tenis hocası olan Cem, Teniscim’in kuruculuğunu üstlenmiştir ve farklı projelerle tenise destek vermeye devam etmektedir.
İletişim için: cemmildon@teniscim.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir