Sharapova Tartışmaları Büyüyerek Devam Ediyor

Maria Sharapova’ya verilen ve verilmeyen turnuva giriş biletleri tenis medyasını meşgul etmeye devam ediyor ve edeceğe de benziyor..

Dünya üzerinde hiçbir turnuva, herhangi bir oyuncuya Wild Card borçlu değildir. Oyuncunun kaç defa hangi unvanı kazandığı veya nasıl oyun oynadığı turnuvaların bu oyuncuya Wild Card vereceği anlamına gelmez.

5 kez Grand Slam şampiyonu olan ve doping dolayısıyla 15 ay kortlardan uzaklaştırılıp geçtiğimiz ay geri dönebilen Maria Sharapova’nın, Fransa Açık turnuvalarında Wild Card alamaması da bunun gereğidir.

Salı günü Fransa Tenis Federasyonu Başkanı Bernard Guidicelli’nin, Rus oyuncunun Fransa Açık turnuvalarına girişini sağlayabilecek Wild Card’ın kendisine verilmeyeceğini açıklaması, kamuoyu tarafından bir ceza gibi gözükse de, böyle değerlendirilmesi doğru değildir.

Guidicelli, Facebook üzerinden yaptığı canlı yayında: ”Maria ve hayranları için üzgünüm, hayal kırıklığına uğramış olmalılar. Fakat benim görevim oyunu ve oyunda olması gereken yüksek standardı sağlamak ve korumak.” diyerek gerekli açıklamayı yapmıştı.

Sharapova, geçtiğimiz haftalarda Stuttgart, Madrid ve Roma’da Wild Card ile turnuvalarda oynama hakkı elde etmişti.

WTA CEO’su Steve Simon, FFT’nin kararı sonrası Twitter üzerinden: ”TADP(Tennis Anti Doping Programme) üyelerinin final kararlarını etkileyecek cezalar verip yaptırım uygulamalarını destekleyen bir zemin yok.” cevabını verdi.

Guidicelli’nin yaptığı açıklama sonrası, Sharapova’nın cezalandırıldığının düşünülmesi oldukça yanlış. Henüz oynanmamış bir turnuvaya davet edilmemek, tenis sporunun doğasında olan ve gerçekleşebilecek bir durum.

Ünlü Fransız tenisçi Nico Mahut ise Twitter üzerinden bunun herhangi bir ceza olmadığını sadece Maria Sharapova’nın davet edilmediğini düşündüğünü söyledi.

FFT’nin, maç skorları üzerine iddia oynadığı gerekçesiyle ceza alan dünya 253 numarası Constant Lestienne’ye vermiş olduğu Wild Card da tartışma konusu olabilir.

Guidicelli bu tartışmalar üzerine: ”Constant cezasını çekti. Bir hata yaptı ve cezasını çektikten sonra tekrardan kortlara döndü ve eminim ki tekrar en üst seviyeye ulaşacaktır.” açıklamasını yaptı.

Sonuç olarak, turnuva direktörleri veya federasyonların insiyatifinde oyunculara bağışlanan Wild Card, çok güvenli bir hareket değil gibi gözüküyor.

Turnuva yakında başlayacak ve bu tartışma bir son bulacak. Fakat Sharapova tartışmayı sonlandırmak yerine aşağıdaki açıklamalarda bulundu.

”Kortlara döndükten sonra oynadığım 3 turnuvada yükselen grafiğimden dolayı Roehampton’da Wimbledon elemelerine katılacağım ve oraya katılmak için Wild Card’a ihtiyacım olmayacak.”

Sharapova Fransa Açık turnuvalarına katılmayı hak ediyor mu? Tabii ki hak ediyor. 30 yaşındaki başarılı tenisçi 2 kez bu turnuvayı kazandı. Fakat Paris’de toprak kortta gerçekleşecek turnuvalara katılamayacak. Kortlara döndükten sonra sergilediği oyun gerçekten başarılı olmakla beraber, FFT Sharapova’ya hiçbir şey borçlu değil.

Aynı zamanda eski profesyonel tenis oyuncusu ve tenis hocası olan Cem, Teniscim’in kuruculuğunu üstlenmiştir ve farklı projelerle tenise destek vermeye devam etmektedir.
İletişim için: cemmildon@teniscim.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

1 Yorum - "Sharapova Tartışmaları Büyüyerek Devam Ediyor"

avatar
  Abonelik  
Bildir
trackback
Sharapova'ya verilen, verilmeyen Wild Card tartışmaları büyüyerek devam ediyor! #sharapova #frenchopen {} - Haberdizin.com | En Çok Haber...

[…] Haberin Devamı card sharapova Teniscim wild […]