Roger Federer: “Yeniden 1 numara olmak inanılmaz bir duygu.”

Roger Federer 1 numara olmak hakkında açıklamalar yaptı

Tam 20 kez Grand Slam şampiyonu olan Federer pazartesi günü en son 2012’nin Ekim’inde elinde bulundurduğu dünyanın 1 numarası ünvanını tekrar resmi olarak kazandı.

Pazar günü Rotterdam’daki ABN Amro Dünya Tenis Turnuvası’nın şampiyonu olarak dünya sıralamasının tepesine dönüşünü kutlayan Federer bu durumun “çok özel” olduğunu söyledi.

Federer 55 dakikada şampiyon oldu

36 yaşındaki sporcunun, tek taraflı karşılaşmada Bulgar Grigor Dimitrov’u oyundan uğurlaması sadece 55 dakika sürdü.

İsviçreli oyuncu bu haftanın başlarında ATP dünya sıralamasının başına dönmeyi garantiledi. Tur seviyesindeki 97. kupasına doğru ilerlerken Dimitrov’u 6-2 6-2 setlerle kolayca yendi.

Federer resmi ATP Dünya Turu web sitesine yaptığı açıklamada şöyle dedi:

Bu kesinlikle hayatım boyunca unutamayacağım haftalardan biri. 97. kez şampiyon olmak ve yeniden dünya 1 numarası olmak akıl almaz bir şey. Bu gerçekten çok özel. Bugünün zorlayıcı olmasını bekliyordum. Grigor harika bir oyuncu ve harika bir atlet ve geçtiğimiz aylar boyunca müthiş iyi oynuyordu. Sonucun bu şekilde olacağını düşünmemiştim. Ama maç sırasında Grigor biraz zorlanıyor gibi görünüyordu ve ben hiç ardıma bakmadım. Tenisimi istediğim şekilde sergileyebildiğim için çok mutluyum.

Daha önce 2005 ve 2012’de Hollanda’nın şehrinde kazanmış olan Federer bu yıl 2 turnuva oynadı ve her ikisini de kazandı. İlk kazandığı ocak ayındaki Avustralya Açık Turnuvası oldu ki bu turnuvayı da 6. kez kazanmış oldu.

Federer şunları da ekledi:

En iyisini en sona sakladım. Harika bir ilk maç ve son maç oynadım. İkisinin arası tam bir mücadeleydi. Tekrar 1 numara olma süreci oldukça sinir yıpratıcıydı. Ama sinirlerimi ve beklentileri yönetebilmeyi başardım. Üzerimdeki baskının üstesinden geldim ve bugün en başından itibaren harika bir şekilde oynadım.

Federer önümüzdeki birkaç gün içinde, 1 hafta sonra başlayacak olan ATP karşılaşması için Dubai’ye gidip gitmeyeceğine karar verecek.

Federer’in BAE’de bir evi ve antrenman üssü bulunuyor. Federer burada yapılan sert kort tenis turnuvasını daha önce 7 kez kazanmıştı.

İçerik Hakkındaki Yorumlar

avatar
  Abonelik  
Bildir