Rafael Nadal Savaşa Hazır

Zaman ve gelgitler kimse için beklemeyebilir ancak Rafael Nadal kendi yeteneğine inandıkça büyük kupalar kazanabileceğini düşünüyor..

14 kez Grand Slam kupası kazanan Nadal, Melbourne’deki sert zeminde 5 setlik 7 maç kazanıp kazanmayacağını bilmese de ikinci Avusturalya Açık kupasını istiyor. 5 setlik maç kazanamayacağını bilene kadar savaşmaya devam edecek.

“Buradaysam bu kendime güvendiğimdendir. Burada ne olur bilmiyorum, birkaç hafta içinde Rotterdam’da ne olur biliyorum; Acapulco’da, Indian Wells’te, Miami’de veya Roland Garros’ta, bilmiyorum. Bunlar için savaşabilirim. Bu beni motive ediyor.” diyor İspanyol tenisçi.

Nadal, uzatılmış bir ölü sezondan sonra Avusturalya’ya geldi ve Wimbledon ve Roland Garros’tan itibaren başlayan bilek sakatlığı sebebiyle 2016’nın Ekim’de başlayan tedavi sürecini kapattı. 30 yaşındaki tenisçi Olimpiyatlar olmasaydı -bu etkinliğe ikinci kez kaçırmak istemediğinden katıldı- geçen sene, yokluğunun daha uzun sürebileceğini ve bu sayede tedavisinin tamamlanmış olabileceğini düşünüyor.

“Dürüst ve gerçekçi olursam, Roland Garros’tan sonra oynadığım turnuvada idare edebilecek durumda oynadım – %100 olarak değil – Amerika Açık da öyle. Çünkü Olimpiyatlarda, harika bir organizasyon olsa bile, bileğimden hala çok acı çekiyordum. Sonra elimde bir ödem oluştu. O şekilde oynamak zordur, değil mi? Fakat oynadım çünkü tekrardan ara vermek istemiyordum. Denemeye devam etmek istiyordum. Beijing ve Shanghai’ye acılar içinde de olsa gittim – son yedi ay boyunca birkaç maç oynadım değil mi? Gerçek olan bu.”

2009 Avusturalya Açık tenis turnuvası şampiyonu 2017’de buraya sakatlık yaşamadan döndüğünü açıklıyor: “Hayır, sakatlığım yok. Uzun zamandır bir acım da.”

Yakın arkadaşı ve eski dünya bir numarası Carlos Moya’nın takımına katılması konusunda, “Ben büyük değişiklikleri seven biri değilim. En başından beri aynı insanlarla çalışıyorum. Şimdi Carlos var. Fakat bu benim için %100 yeni bir şey değil. 15 yaşımdan beri tüm kariyerim boyunca neredeyse o emekli olana kadar zaten antrenman yaptığım biriydi. O tenisi seven biri. Benim oyunumu en iyi tanıyanlardan.” açıklamasını yapıyor.

“Ben komplike bir insan değilim,” diyor Nadal. Ancak kurası fazlasıyla öyle. Sıradan bir oyunu olmayan Florian Mayer’i geçtikten sonra Milos Raonic, Alexander Zverev ve Gael Monfils ile karşılaşma ihtimali var ve yarı finalde potansiyel olarak Novak Djokovic ile karşılaşabilir.

—Devam Ediyor—

Ona ikinci kez Avusturalya Açık kazanma durumunu değerlendirmesi soruldu. Kazanırsa Nadal, açık sezonda her turnuvayı iki kez kazanan tek isim olacak. “Bilmiyorum. Bunları düşünmüyorum. İlk round’u ve her gün antrenman yapmayı düşünüyorum. Benim hazır olmadığımı veya buna hazır olmadığımı söyleyemezsiniz. Göreceğiz. Tek diyebileceğim iyi hazırlanıyorum. Antrenmanların hepsinden zevk alıyorum. Yarışmaya kendi adıma hazırım, evet. Önümüzdeki birkaç günde baştan sona iyi rekabet etmeye çalışacağım, yani neler olacağını bilemezsiniz.”

Tüm bunlarla birlikte Nadal’ın Grand Slam kazanabilme umudu oldukça büyük; bir emekli olup balıkçılık yapma gibi bir arzusu da henüz yok.

“Eğer kendimi Grand Slam kazanabilecek görmesem ve rekabetçi biri olmasam -ki rekabetçi diyorum çünkü 10 yıldır savaştığım şeyler adına hala savaşıyorum- muhtemelen golf ya da ülkemde balıkçılık yapardım. Bunda dürüst olmalıyım.”

Tenisle ilgili haberleri takip etmekten ve tenis izlemekten zevk alıp onunla ilgili yazmayı, okumayı ve konuşmayı sever; bu yüzden Teniscimde!
ersangundogan@teniscimde.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir