Kvitova’nın Muhteşem Dönüşü

Petra Kvitova, yaşadığı saldırı sonrası beklenenden çok daha erken kortlara dönüp Amerika Açık’ta harika işler yapmaya devam ediyor..

Garbine Muguruza formdayken ona ‘’Muguruthless’’ denir ve İspanyol raket iki aydır kortta acımasız performansını sürdürüyordu. Wimbledon ve Cincinnati’den sonra Amerika Açık’ın ilk haftasında da bu performans serisi devam etti. Amerika Açık başladığında zorlu bir kuraya sahip olsa da en büyük favori olan 23 yaşındaki tenisçi Petra Kvitova karşısında da favoriydi.

Kvitova karşısında ilk 5 oyunda da Muguruza formunu sürdürdü. Sette 4-1 öne geçen Muguruza her zamankinden daha acımasız bir oyun sergiliyordu. Akıllıca oynayan, topa vuruş zamanlamasını mükemmel yapan Muguruza karşısında Kvitova’nın şansı yok gibiydi.

Durum 1-4 iken Kvitova iki servis kırma puanıyla karşı karşıya kaldı. İlkini servis winner ile kurtaran Kvitova ikinci servis kırma puanını da kurtardı ve maç içinde adeta başka bir oyuncuya evrildi. Sonraki iki puanı da forehand winner ve çizgiye gönderdiği topla kazanmayı başardı.

Setin kalan kısmı ise büyük çekişmeye sahne oldu ve Wimbledon’daki Muguruza-Venus Williams finalini hatırlattı. Oyunlar uzun ve çekişmeli geçerken Kvitova’nın gücü Muguruza’ya üstün gelmeye başladı. Servis kıran ve uzun süren kendi servis oyununu kazanan Kvitova durumu 4-4’e getirdi. Bu noktadan sonra Muguruza’nın bağırışlarının feryada dönmesi de maçın gidişatını anlatır nitelikteydi.

Yine de tie-breakte durum 3-3’e gelene kadar büyük çekişme vardı. Kvitova en iyi vuruşlarından biriyle 3-4 öne geçti ve bir sonraki puanda Muguruza hata yaptı. Sonraki yarım saatte Muguruza şoku atlatamadı. Tie-brakte çift hata yaparak ilk seti kaybeden İspanyol raket ikinci sette 1-2 gerideyken servisini kırdırdı. Uzunca bir sürenin ardından Muguruza ilk defa bu kadar kendinden emin olmayan görüntüdeydi.

Muguruza maçı 25 basit hata ve sadece 7 winner ile tamamlayabildi. Final oyununda 5-3’te Kvitova servis atarken Muguruza üç kez servis kırma şansı yakaladı. İlk iki servis kırma puanında topu forehand ile dışarı gönderen Muguruza, Kvitova maç puanını yakaladığında da aynı hatayı yaptı. Favori elenmiş, seyirciyi arkasına alan isim kazanmayı başarmıştı.

Muguruza’nın zayıf oyunu Kvitova’nın mükemmel performansı nedeniyle ortaya çıktı. Muguruza, ‘’Maçın başında kazanıyor olsam da onun iyi oynadığını biliyordum. Onun üstün olduğunu hissettim. Gerçekten çok iyi oynadı. Bugün kazanamasam da kortta yanlış bir şey yaptığımı düşünmüyorum. Sonuçta iyi bir turnuva geçirdim. Bu yaz benim için çok iyiydi.’’ dedi.

Kvitova ise şüphesiz çok daha mutluydu. Sadece Muguruza galibiyetiyle değil, bu kış uğradığı saldırı sonrası toparlanması ve kortlara dönüşünden oldukça memnundu. Kvitova şunları söyledi: ‘’Duygularımı ifade edecek kelimeleri bulamıyorum. Bu maceram nasıl sona erecek gerçekten bilemiyorum.’’

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir