Kvitova Fransa Açık’ta Dönüyor!

Evinde yaşadığı bıçaklı saldırıdan sonra eline raketi alalı henüz 2 ay olmuşken, Petra Kvitova Fransa Açık’ta oynama kararı aldı..

İki kez Wimbledon şampiyonu Kvitova, yeteri kadar güçlü hissetmemesine rağmen Roland Garros’ta oynayacağını söyledi.

Evine zorla giren biri tarafından saldırıya uğrayan Kvitova: ‘’Bugünün geleceğini biliyordum. Burada olduğum için çok mutluyum, hayallerim gerçekleşti.’’ dedi.

Kullandığı sol elinden yaralanan Kvitova, tedavisi süresince bütün sezonu kaçırmıştı. Saldırı esnasında sol elindeki tendonlar, parmakları ve iki siniri hasar almıştı.

Doktorların ilk görüşü tedavinin daha çok zaman alacağı yönündeydi ancak Kvitova’nın tedavisi beklenenden kısa sürdü. Geçen ay, bu Pazar başlayacak Fransa Açık’a kaydolduğunu söyleyen Çek raket, turnuvada yer almayı umut ediyordu.

‘’Kolay olmadı, ama başardığım için ve tenis oynayabileceğim için çok mutluyum.’’

2011 ve 2014 yıllarında Wimbledon’ı kazanan ve kariyerinin en yüksek sıralamasında dünya 2.si olan Kvitova, yaşadığı saldırı hakkında polis araştırması devam ettiği için konuşamasa da, hissettiklerini açıkladı.

‘’Olaydan sonra günlerce uyuyamadım ama yalnız da değildim. Başlarda, şehirde herhangi bir yere gittiğimde çok tuhaf hissediyordum. Çevremdeki insanlara bakıyor, onları yabancı olup olmadığını anlamaya çalışıyordum. Ama zamanla daha iyi oldum.’’

Kvitova Paris’te şansını deneme kararını son anda aldığı rehabilitasyon sürecinden de bahsetti.

‘’Çok fazla çalıştım. Başlangıçtan itibaren elimde sabitleyici vardı. O zaman bile antrenman yapıyordum. Sabitleyiciyi çıkarıp elimi yumuşatmaya çalışıyordum. Ameliyattan sonraki ikinci günden itibaren bu şekilde çalışmaya başladım. Çok zor değildi aslında, parmaklarım pasif şekilde çalışıyordu. Onları hareket ettiremiyordum.’’

Kvitova sabitleyiciden iki hafta sonra kurtulmuş ve parmaklarını oynatmaya başlamış. Şu an bile parmaklarını tamamen hareket ettiremediğini söylüyor.

Çek raket ayrıca Fransa’nın Grenoble şehrinden bir uzmana her ay danışmış ve Mart sonunda raketle antrenmanlara başlamış.

‘’Yumuşak toplarla birkaç forehand vuruş yaptım ve çok ama çok garip hissettirdi. Raketi tuttuğum elimle teması yüzde yüz hissedemiyordum. Ancak herhangi bir tekniğimi değiştirmek zorunda kalmadığım için mutluyum. Her şey yolunda görünüyordu. Elim olması gereken gücünde değil ancak üzerinde çalışıyorum. Umuyorum bir gün her şey mükemmel olacak.’’

Kvitova ilk maçında 86 numaralı Julia Boserup ile karşılaşacak. 9. kez Roland Garros’a katılacak olan raket 2012’de yarı final oynamıştı.

‘’Tekrar tenis oynayabileceğimi çok fazla inanan yoktu. Tenis oynayabileceğim için harika hissediyorum. Aslında en büyük savaşımı kazandım. Hayatta kaldım ve bütün parmaklarım yerinde!’’

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir