Federer Rakiplerine Ateş Püskürüyor

Roger Federer, yükselişinin en önemli yılında rakiplerine 35 yaşında bir babanın neler yapabileceğini gösteriyor..

Turnuva başlamadan önce Federer’e favori olması hakkında sorular geldiğinde ‘’Ben mi favoriyim?’’ anlamında gülümsüyordu. ‘’35 yaşında, 4 çocuk sahibi favori..Bir hata olmalı..’’

Haziran ayı başında bu sefer tekrar dünya 1 numarası olup olamayacağı sorulunca aynı gülüşü tekrar yapmıştı. Ancak Federer için yapılacak işler henüz bitmemişti. Daha kazanılacak birkaç Grand Slam vardı. Federer, Ağustos’ta 36 yaşına girecek.

Bu sene All England Club’ta Federer’in gözlerindeki ışıltıyı görmemek mümkün değil. Turnuvanın dördüncü gününde Dusan Lajovic’i 7-6, 6-3 ve 6-2’lik setlerle geçip üçüncü tura uzanan Federer’in bakışlarındaki yırtıcılık da fark ediliyordu. Eğer turnuvanın bir favorisi varsa bu favori mutlaka o olmalıydı, kaç yaşında olursa olsun.

Yazı Devam Ediyor..

Peki Kudretli RF için şimşekler ikinci kez çakabilecek mi? Kimse, hatta Federer bile buna inanmıyordu ancak tenisin tüm zamanların en iyisi altı aylık sakatlıktan dönüp Avustralya Açık’ı kazandığında onun her şeyi başarabilecek biri olduğu bir kez daha ortaya çıktı.

Avustralya Açık zaferinden sonra 35 yaşındaki bedenini dinlendirmek için tüm toprak kort sezonunu Wimbledon’a kadar pas geçeceğini açıkladığında kimse onun Wimbledon’a bu kadar hazır dönebileceğini düşünmüyordu.

Maçlara ve kortlara ara vermek sporcuya tekrar istediği şekle girmesi için çalışma zamanı verir, sporcuya oynamak ve kazanmak arasındaki farkı unutturan maç gerginliğini azaltır. Ancak Federer’in aynı formu koruyacak şekilde kortlara geri dönmesini kimse beklemiyordu ama Federer diğer oyunculardan farklı bir isim. Kariyeri boyunca onu takip eden birileri elbet şu soruyu sormuştur: O insan mı?

Yazı Devam Ediyor..

Çim kortlara Halle kupasını kazanarak dönen Federer 43 dakika sahada kaldığı ilk tur maçında da kortta adeta süzülüyordu.

Ancak tüm zamanların en iyisi de hatalar yapabiliyor. Lajovic karşısında sıradan bir görüntü sergileyen Federer basit hatalar yaptı. Servis kıran Lajovic 2-0 öne geçtiğinde seyirciler acaba mı dedi.

Federer’in amacı Wimbledon’ı 8. defa kazanan ilk isim olmak ve 19. Grand Slam’ini kazanarak bu sayıya da ulaşan ilk isim olmak. Ancak ikinci turda oynadığı ilk set, bunları başarabilmesi için yeterli potansiyeli göstermiş değil.

Öte yandan Lajovic kuvvetli bir oyuncu ve kariyerinin çim korttaki ilk ana tablo maçını kazanıp iyi bir izlenim bırakma amacındaydı. Ancak tie break’te panik olmayan Federer rakibine hiçbir puan bırakmadan ikinci sete başladı.

İkinci sette de baskısını sürdüren Federer, servis kırarar durumu 3-1’e getirdi ve dünya 79 numarasını zor duruma düşürdü. Bu noktadan itibaren Sırp raket için geri dönüş yolları kapanmıştı. Bir sonraki seti de zorlanmadan kazanan Federer’e karşı Lajovic’in yapabilecek çok da bir şeyi yoktu. Üçüncü sette Federer’in verdiği izlenim bir favorininki gibiydi.

Bir sonraki turda Federer, ilerlemekte olan yıllara karşı kariyerinin en iy dönemini geçiren Mischa Zverev ile karşılaşacak.

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir