Federer: Onun Büyük Takipçisiyim

Dünya tenisinin unutulmaz ismi Roger Federer, Tomas Berdych’i 3-0 gibi net bir skorla yendikten sonra önemli açıklamalarda bulundu..

Avustralya Açık’ta tenise sonuna kadar doyduğumuz günler devam ediyor. Muhteşem anlar, harika oyunlar, duygusal dakikalar ve çok daha fazlası yaşanıyor.

İşte böyle maçlardan biri olan Roger Federer ve Tomas Berdych mücadelesi de inanılmaz bir tenise sahne oldu.

Maç boyunca harika bir tenise imza atan 17 kez Grand Slam şampiyonu Federer, henüz efsanenin bitmediğini gösterdi.

Maç sonunda 4. turda karşılasacağı rakibi olan dünya 5 numarası Kei Nishikori hakkında da önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca yarın oynanacak mücadeleyi canlı anlatımla sitemizden takip edebilirsiniz..

—Yazı Devam Ediyor—

 

İŞTE O RÖPORTAJ!

Soru: 6 Aylık bir sürenin ardından, bu gece böyle oynayabileceğini umuyor muydun?

Federer: Yani, daha iyi oyunculara karşı iyi oynayacağımı umuyordum çünkü onları fazlasıyla tanıyorum ve bu maçlara aşinayım yani uzun yıllar boyunca onlarla oynamamdan dolayı elemelerden gelen bir oyuncuyla oynamaktan ya da birkaç kez oynadığım birinden daha kolay geliyor bana onlarla oynamak bazen. Bu kadarını beklemiyordum, dürüst olmam gerekirse, özellikle böyle bir skor, servis kırma puanı bile kurtaramadan servis üzerinde gidilip gelindi. Büyük bir sürpriz oldu benim için.

Bunun benim için harika bir mental test olduğunu söyleyebilirim, hani, maç sayısında, iyi oynamaya devam ettim. Bunu yapabildim. Bunu yapabilmiş olduğum için gerçekten mutluyum.

Dürüst olursam, baseline’daki her şeyi ilk turdakilerden daha iyi yaptım. Evet, bu harika bir şey. Gerçekten mutluyum, tabii ki.

Soru: İyi bir tenisçiyi son derece rahat bir oyunla yendikten sonra ne kadarlık bir rahatlama hissettin?

Federer: Tablonun daha da zorlaşacağını biliyordum bu sebeple harika oldu. Uzun süredir Tomas’la oynamıyorduk, ancak onunla karşılacağımı, bugün yaptığı gibi iyi servis atacağını ve oyunda kalacağını umuyordum. Onun hızlı kortlarda da iyi bir oyuncu olduğunu düşünüyorum. Ki o uzun yıllar boyunca bana çok sorun yaşatanlardandı.

Öyleydi, yani kısa zaman zarfında oynadığımız maçlarda bana karşı 10’dan fazla ace atardı. Evet, demek istediğim kısa bir sürede engelleri aşmam çılgınca oldu. Umudum buydu çünkü ilk maçlarda bunu yapamamıştım. Bugün yapabildim.

Büyük bir rahatlama oldu. Turnuvanın başında dediğim gibi, profesyonel tenisçilere karşı yaptığım maçlarda kendimi test edebildiğim için sonuçların benim açımdan iyi olabileceğini düşünüyordum. Bu hafta benim açımdan böyleydi.

Soru: Tabii ki, dördüncü turdasınız ve Tomas’a karşı harika bir oyun oynamışsınız bu harika. Maçta “Wow, bunu hala yapabiliyorum” diye hissettiğin bir şey oldu mu?

Federer: Evet, beş set boyunca yapacak olmak güzel. Bugünkü maç beş setlik değildi, üç setti, ancak bunu da yapabilecek olduğunu bilmekte güzel.

Antrenmanlarda, kortta dediğim gibi, epey iyi antrenmanlar geçirdim. Onlar sizi iyi hissettirir. İşte bu yüzden evinize gidip daha iyi uyuyabilirsiniz ancak bu bana hiçbir kazanç sağlamaz. Çok sıkı bir maçta iyi iş çıkarmak gerçekten beni iyi hissettiriyor, serviste, baseline’da iyi hissetiyorum. Hareketliliğim de öyle. Her şeyi başardım. Bu yüzden iyiydi.

Soru: Sen dünya 17.’sisin, Kei ise dünya 5.’si. Bir sonraki turda Kei için sen bir sorun musun sıradaki maçta?

Federer: Ben mi? O favori mi yoksa…

Soru: Favori.

Federer: Evet, tabii, favoridir. Belki. Bilmiyorum. Önemi yok. Yine de Kei ile oynayacağım. O favoridir, ben favoriyimdir, bilmiyorum. Ancak son aylarda daha çok tennis oynuyor ve kesinlikle daha iyi oynuyor. Ayrıca bu yeni bir sezon. Hepimiz ne olacağını göreceğiz. Ben onun oyununun büyük fanıyım. Turdaki en iyi backhandlerden biri. Crosscourt’a ya da çizginin üzerine öyle topu atabiliyor oluşunu seviyorum. İkinci servislere harika returnler yapıyor. Bacakları hızlı. Mental olarak güçlü. Maç sırasında ne kadar zor biri olduğunu biliyorum. Ritmini bulduğunda durdurulamaz biri.

Birkaç yıl önceki sezon finallerinde harika bir maç yaptık. Evet, ben de ona birkaç kere kaybettim. Benim için büyük bir test olduğunun farkındayım.

Tomas’tan kesinlikle farklı bir maç olacaktır. Servis üzerine olmayacaktır ama daha çok ralliler olacaktır, kortta hızlı olduğunu düşünürsek zor olacaktır. Hafta başında söylediğim gibi, topu kontrol etmek zor. Tekrar bugüne bakarsak, iyi servis attığınızda bu yanınıza kar kalıyor.

Umarım Kei’ye karşı da iyi servis atmaya devam edebilirim. Kısacası, benim için kesinlikle heyecan verici bir maç olacak.

Djokovic’in dünkü yenilgisi hakkında ne düşünüyorsun? Böyle bir şeyi umuyor muydun?

Soru: Hayır. Bunun olacağını düşünmemiştim. Yani, Denis’i seviyorum. İyi biri. Soyunma odasında onu seven birçok insan vardır çünkü daima çok tatlıdır. Harika bir tenisçi, iyi vuruşlar yapan biri. Bunun olacağını düşünmüyordum.

Denis için mutluyum. Novak için zor bir rakipti. Her maç gibi, maçın sonuna kadar, Novak’ın maçı çevirebileceğine inanıyordum.

Evet, bu yüzden sporu yaşamayı seviyoruz. Bu yüzden izliyoruz. Bu yüzden insanlar stadyumlara geliyor, TV’de bu sporları izliyor. Sonucu tam olarak bilemezsiniz. Favori olan biri çılgınca üstün olsa bile her zaman beklenilmeyen büyük bir yenilgi için yer vardır. Bu yüzden büyük bir spor fanıyım.

Tenisle ilgili haberleri takip etmekten ve tenis izlemekten zevk alıp onunla ilgili yazmayı, okumayı ve konuşmayı sever; bu yüzden Teniscimde!
ersangundogan@teniscimde.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir