Boris Becker: ”Tenisin Andy Murray’nin Dönmesine İhtiyacı Var”

Boris Becker Andy Murray hakkında konuştu

6 kez Grand Slam şampiyonu olan Boris Becker tenisin iyiliği için İskoç Andy Murray’yi tam formuna dönmüş olarak görmeyi umut ettiğini söyledi.

Eski dünya 1 numarası Murray, Ocak ayında sakatlanan kalçasından bir operasyon geçirmişti. Murray çim kort sezonunda oyuna geri dönmeyi umut ediyor.

Andy Murray uzun süredir turnuvalarda yer alamıyor

3 kez Grand Slam şampiyonu olan 30 yaşındaki İskoç oyuncu geçen yıl Wimbledon’dan beri kenara çekilmiş durumda.

Becker, Murray’nin durumuyla ilgili şunları söyledi:

Tenisin Andy Murray’ye ihtiyacı var, tenis o olmadan eskisi gibi değil.

Bu sakatlık problemini yaşadı ve dünyanın 1 numaralı oyuncusu olduğu sırada oyunu bırakmak zorunda kaldı. Bu olmasını isteyeceğiniz en son şey.

Sakatlığı ciddi bir sakatlık. Ben doktor değilim, size operasyonun detaylarıyla veya kaç tane operasyon geçirdiğiyle ilgili bilgi veremem. Ama duyduğuma göre çim korta geri dönmeyi tasarlıyor çünkü bu kalçası için birazcık daha kolay olacaktır.

Bence tam manasıyla formda olarak dönme şansınız yoksa geri dönmezsiniz.

Bir kez eski formuna dönerse, dünyadaki en iyi oyunculardan biri olur. O halde bu sadece bir zaman meselesi: Daha önce sahip olduğun seviyeye geri dönmek için kendine ne kadar zaman vereceksin? Umarım kendine bu zamanı verir.

Boris Becker kariyerine son verme kararı aldığında 31 yaşındaydı. Becker, kortlara geri dönerken Murray’nin bazı zor kararlarla yüzleşmek zorunda kalacağını belirtti.

Alman oyuncu sözlerine şöyle devam etti:

Bu bir atlet için olabilecek en zor karar.

Hepimizin hayatında aynada gördüğümüz adamla yüzleşip ‘Artık yaşlandım.’ dediğimiz bir nokta geliyor.

31 yaş çok yaşlı olduğundan değil ama bu vücudunuzdan talep ettiğiniz fiziksel zorluklarla ve yıpranma oranınızla ilgili bir durum. Yaş sadece bir sayıdan ibaret değil.

(Bjorn) Borg 26 yaşında artık yaşlandığını düşündü. Bu verebileceğiniz en zor karar çünkü normalde kendinize 31, 32 yaşlarında ‘yaşlı’ demezsiniz.

Bu yaşlarda henüz hayatınıza yeni başlıyor oluyorsunuz. Ama bir atlet olarak artık yaşını başını almış oluyorsunuz. Bu gerçekten zor bir durum.

Murray, Novak Djokovic ve diğer Grand Slam şampiyonlarından bazıları sakatlıklarının iyileşmesini beklerken, onların yokluğunda 36 yaşındaki Roger Federer ve 31 yaşındaki Rafael Nadal ATP sıralamalarının tepesine geri döndüler.

Federer son 5 Grand Slam’in 3’ünü kazandı, Nadal da diğer 2’sini aldı. Becker bu örneğin Murray’e ilham verebileceğini belirtti.

Bu çok cezbedici bir örnek. Kendi kendinize ‘O neden geri geliyor ve 1 numara oluyor?’ diye soruyorsunuz. Rafael de bu şekilde cezbedilmişti. Aynı şey Novak için de geçerli. Bu oyuncuların geri dönmeleri ve eskisinden de iyi oynamaları sizi de cezbediyor. Bu iki ucu sivri değnek gibi bir durum.

BBC

İçerik Hakkındaki Yorumlar

avatar
  Abonelik  
Bildir