Andy Murray’den Flaş Röportaj

Andy Murray, Avustralya Açık tenis turnuvası ilk tur maçında Ilya Marchenko’yu set vermeden yendikten sonra önemli açıklamalarda bulundu..

İşte o önemli röportaj!

Soru: Maç hakkındaki düşüncelerin nedir?

Andy Murray: En iyi maçım değildi bence dürüst olursak. Yani, şartlar bizim antrenman yaptığımızdan oldukça farklıydı. Geçen haftalarda serindi. Birkaç gündür kapalıydı. Kortun sıcaklığı daha da serindi. Böyle olduğunda top biraz az sıçrıyor, topu kontrol etmek de biraz daha kolaylaşıyor. Bunlardan dolayı biraz tereddütlüydüm.

Ve evet bununla birlikte iyi servis kullanamadım. Böyle olunca servis oyunlarınızı bitirebilmek için daha fazla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Zor bir maçtı.

S: Kortta istediğiniz gibi hareket edemediğiniz için kendinizi eleştiriyor gibi görünüyordunuz. Kortu daha iyi kapatmak zorunda olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Andy: Evet, rahat hareket edemedim. Her halükarda böyle hissettim. Ancak bunun sebebi aynı zamanda korttaki koşullardan dolayı da olabilir. Top hava sebebiyle biraz daha hızlı uçuyordu, yani bu topun son birkaç günde olduğundan daha hızlı bir şekilde üzerinize gelmesi demek. İstediğim kadar hızlı reaksiyon veremediğimden de olabilir. Ama evet… sinirlerin de etkisi olabilir. Bacaklarda ağırlık hissetmek veya ayakların yavaş oluşu ilk tur için normal sayılabilir. Evet, istediğim kadar iyi hareket edemedim.

S: İlk setteki şişe ile ilgili ne gibi bir sorun olduğunu sorabilir miyim? İçip içmemekte emin değilmişsin gibi göründün.

A: O buradaki şişe. Doğrusu şu an görebiliyorum ama ne kadar büyük olduğunu bilmiyordum, 1 litre ya da 600 mil gibiydi. Belli bir hava durumunda ne kadar içmem gerektiğini biliyorum. Ne kadar fazla olduğunu anlayamadım, o sebeple ne kadar içmem gerektiğini de bilemedim. Yine de kortta ne kadar olduğunu göremedim ancak şimdi farkına vardım. O 1 Litre (Gülüyor).

S: Bu sadece Avusturalya’daki koşullar nedeniyle mi dikkat ettiğiniz bir şey yoksa tüm sezon böyle mi?

A: Yani, sadece burada değil, sıcak havalarda büyük olasılıkla daha fazla dikkat gösteririm. Bugün ve yarınki gibi havalara yakalandığınız günlerde bunun işinizi daha kolaylaştırdığını düşünüyorum.

S: Bir numara olmak iyi mi yoksa buraya kadar bir dezavantajı oldu mu?

A: Olmadı, yani harikaydı. Bir numara olmam uzun zamanımı aldı, tabii ki bir numara kalabilmeyi tecrübe edinmek istiyorum ancak aynı zamanda bununla baş edebilecek kadar yeterince olgun olduğumu düşünüyorum. Belki, bilirsiniz işte, gençken böyle bir şey olsa ekstra bir baskı hissedebilirsiniz, sorumluluklar fazlaca gelebilir. Ancak bence ben yeterince yaşını almış biriyim ve fazlasıyla olgunum, iyi gidiyor.

S: Bir numara olmak konusunda %100 olarak rahatladın mı?

A: Evet, bence öyle. Yani, gerçekten ATP Sezon Sonu Finallerinden sonra verdiğim aradan gerçekten zevk aldım. Evet, o zamanlarda rahatladım.

Evimde arkadaşlarımla ve ailemle zaman geçirdim, yani, açıkcası uzun zamandır arkadaş olduğum insanlarla takıldım. Bilirsiniz işte, bu konuda onlarla konuştuğunuzda bir tür rahatlık içindeymiş gibi hissedersiniz.

Yani, şu anda epey farklı hissediyor değilim. Ancak kesinlike gerçekten, o yıl sonundaki aradan zevk aldım çünkü bir numara olabilmek benden çok şey aldı ancak buna değdi.

S: Şaşırtıcı yükselmen yıllar boyunca sürdü. Kort içinde veya dışında farklı birçok başarın var. Rakiplerin tarafından zorlandığını ima ediyorsun. Bugün de kortta bundan bahsettin. Bu inanılmaz büyümeyi ve bu kendindeki gelişmeyi nasıl kazandığından bahseder misin?

A: Evet, yani kariyerimde çok önemli olan birkaç dönem var. Bana göre bunlardan biri Roger’a karşı kaybettiğim Wimbledon finali ki o maçtan sonra ne kadar üzgün olduğum hakkında birçok kez konuştum, birkaç gün sonra hoşuma gitti.

Bununla ilgili konuştum ve dedim ki, bir Grand Slam kazanamayabilirim ve bunu kabul ederim bir şekilde ancak bunun için elimden gelen her şeyi yapacağım, yani, bunu yapabilmek için kendimi vermeyi göze aldım. Ve ben bundan iyiyim.

Bir kere bunu bir şekilde kafama soktuğumda, mümkün olduğunda sıkı çalışmaya ve elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyordum, bunun sayesinde iyiydim.

Etrafımdaki insanlardan ve kaybettiğim maçlardan ders çıkarıyorum, bence bu en önemli şey. Birçok maçı acı bir şekilde kaybettim. İlk dört slam finalinde kaybetmek kolay olmadı. Zor. Büyük maçlardaki mental durumum ve takımım ile ilgili sormak zorunda olduğum birçok sorum vardı.

Çalışmaya ve daha iyi olmak için bir yol bulmayı denemeye devam etttim. Gerçekten kariyerimde uzun dönemler boyunca etrafımda olacak iyi bir takımım olması gerektiğini düşünüyordum. Hatta birçok farklı koçum oldu. Muhtemelen hepsinden bir şeyler öğrendim, yani onlar da bana yardım ettiler.

Yani zorlayıcıydı ama zevk aldım bu süreçten. Her zaman için öğrenmeye devam etmeye çalıştım.

S: Davis Cup’taki rolün, İngiliz tenisinin lideri olman, bunlar kişisel gelişiminde sana yardımcı oldu mu?

A: Evet, yani, kendimin İngiliz tenisinin lideri olduğumu düşünmüyorum gerçekten. Bununla birlikte Davis Cup’ta.. bilmiyorum, o şekilde hissetmiyorum. Ben bir hedefe ulaşmak için çalışan bir takımın bir parçası olarak düşünüyorum bizi. İngiliz tenisçilere elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyorum. İngiliz tenisini gerçekten önemsiyorum.

Ancak kendimi ne İngiliz tenisinin ne de Davis Cup takımının lideri olarak düşünmüyorum. Bence Leon orada harika iş yaptı. Evet, tüm oyuncular onlara ihtiyaç olduğunda güçlerini koydular.

S: Sıradaki maçı Rublev’le oynayacaksın. Buralarda uzun süredir oynamamış birine karşı oynayacağın bir sonraki maçın için hazırlanmak zor olmayacak mı?

A: Onu az tanıyorum. Onu hiç yenmedim ve onunla oynamadım ancak onu oynarken izledim daha önce ve bunun için çalışıyor. Arkasına bakmayacaktır. Yani, topa güçlü vuran biri.

Onu birkaç yıl önce Amerika Açık’ta Youzhny’e karşı oynarken izledim. Oradaki birkaç maçını da biraz izledim. İyi olduğunu düşünüyorum. Topa temiz vuranlardan. Dediğim gibi, bunu için çalışıyor.

Tabii ki, korta çıktığında, her şey TV’dekinden veya videodakilerinden biraz daha farklı görünür. Ancak birkaç günde izlemeye çalışacağım ve umarım kortta iyi bir strateji ile olurum. Korta çıktığımda kendimdeki bazı şeyleri ortaya çıkarmak için çalışmam gerektiğini düşünüyorum.

S: Senin gençliğine doğru geldiğimizde, Cincinniati’de Federer’i yendin, genç yaşta bu tür maçlarda..

A: Burada da Rafa’yla oynadım, 19 yaşındaydım diye düşünüyorum. O zaman Rafa benden bir yaş kadar büyüktü, ancak oyunu üst düzeydeydi. Merkez kortta onunla beş setlik bir maç yaptık. Benim için aynı zamanda büyük bir maçtı çünkü büyük organizasyonlarda, slamlerde zirve oyunculardan biriyle oynadığım ilk maçlarımdan biriydi. Bilirsiniz, epey güzeldi. İyi oynadım. O maç bana fazlasıyla güven verdi.

Evet, o maçları da hatırlıyorum. Nalbandian’la Wimbledon’da da oynadım. Zirve oyuncuları ile birkaç kez oynadım gençken.

S: Nishikori, Davis Kupası Japonya’da düzenleniyor olsa bile ilk turda oynamayacağını söyledi. Roger ve Stan de oynamıyor diye düşünüyorum. Bunların formatın değişmesi konusunda kanıt olduğunu düşünüyor musun ya da hepiniz bunun böyle olmasına alıştınız mı?

A: Bence tenisin büyük takım rekabetlerine ihtiyacı var. Davis Cup’ta öyle. Tanıdığım herkes, yani, medyadakiler, tüm tenis oyuncuları formatın değişmesi gerektiği konusunda anlaşmış gibiler.

Tüm tenisçilerin olduğu bir konseyin bulunduğu bir odada yer aldım ve kimse tarafsız bir yerde yapmak istemiyordu. Davis Cup’ı değiştirebilecek birçok şeyi konuştuk, daha iyi olabileceğini düşünüyorduk. Birçok oyuncu da bunları kabul etti. O konuştuğumuz şeylerin henüz hiçbiri bitmedi.

Kabul edildiğini düşündüğüm tek şey tarafsız bir sahada finalin yapılması ki bunun iyi olduğunu düşünen insanların hiçbirini tanımıyorum.

Yani bence de değişmesi gerekiyor. Eğer top oyuncular oynamazsa etkinlik önemini yitirir. Gelecek 18 ayda ne olacağını göreceğiz ve daha iyi yapabileceğimiz bir şey var mı yok mu bakacağız.

S: Az önce herkesin tarafsız bir sahada final yapmanın iyi bir fikir olmadığını kabul ettiklerini söyledin. Herkesin yapılmasını kabul ettiği de başka bir şey daha var. O nedir?

A: Yani, o gerçekten değişim yapmalıyız olandı.

S: Hangisi?

A: Belli bir şey yok. Organizasyonu cuma, cumartesi ve pazar yapmaktansa cumartesi, pazar yapılması konuşuldu. Maçları en iyilerle üç setle yapmak konuşuldu.

S: Pek çok farklı konu olduğunu biliyorum. Herkesin kabul ettiği belli bir şey, bir değişiklik var mı?

A: Bana mı soruyorsun?

S: Evet, iyi bir değişiklik, herkesin yapılmasının iyi olacağını düşündüğü belli bir detay varsa.

A: Birçok şey tartışıldı ancak odadaki her birimizin kabul ettiği bir şey var mı bilmiyorum çünkü o kadar uzlaşamadık. Yaklaşık 45 Dakika, bir saat boyunca olabilecek değişiklikler hakkında konuştuk. Ancak hepimizin katıldığı bir şey olduğunu bilmiyorum. Birçok farklı değişiklikten söz ettik.

Hepimizin katıldığı tek şey de tarafsız sahada final yapılmaması ve tüm olan bu.

S: Şövalyelik unvanın var ki açıkcası bu inanılmaz bir onur olmalı. Bu organizasyon için oradaki liderliğin dikkatini dağıttı mı hiç? Diğer tenisçiler size nasıl davrandı? Seninle iletişim kurarlarken bu durum bir farklılık yaratıyor mu?

A: Hayır, tenis çevresinde tanıdığım herkes, aynıydı kesinlikle. Dikkat dağıtıcı bir şey olduğunu da düşünmüyorum. Bu konuştuğum gibi şey zaten, hatta fazlasıyla konuştum. Röportajlarda, antermandan sonra veya maçtan sonra kortta bana sorulan bir şey bu. Ancak gerçekten dikkat dağıtıcı bir yanı yok.

Demek istediğim, öğreneli dört ya da beş hafta oluyor. Turnuvadan bir gün veya yani iki gün önce olsa belki… Ancak şöyle bir bakacak kadar zamanım oldu.

S: Avusturalya Açık’ı düşündüğünde hislerin ne kadar karışık? Yani iyi işler yaptın ama hiç kazanamadın.

A: Dürüst olursam, hepsi pozitif şekilde. Burada acı bir şekilde birçok maç kaybettim tabii ki. Ancak burayı seviyorum. Burada oynamayı seviyorum. En iyi tenislerimden birkaçını buradaki sert zeminde oynadım. Hatta birçok harika maçta oynadım hani. Ancak evet, finalde kazanmayı başaramadım.

Ancak, denemeye devam etmek için döndüm. Ve olana kadar bunu yapacağım. Ancak yine de deneyecek ve yapacak birkaç yılım kalmış gibi de hissediyorum. Yani umarım bu yıl olur.

Tenisle ilgili haberleri takip etmekten ve tenis izlemekten zevk alıp onunla ilgili yazmayı, okumayı ve konuşmayı sever; bu yüzden Teniscimde!
ersangundogan@teniscimde.com

Sizin yorumunuz nedir?