Zverev, Finalde Federer’in Rakibi Oldu

Maçın başından itibaren daha iyi, daha güçlü ve üstün olan taraf olan Zverev, 6-4 ve 7-5’lik setlerle genç rakibini yenerek Montreal’de yarı finale yükseldi..

Bu senenin başında 20 yaşındaki Alexander Zverev, Indian Wells’te 22 yaşındaki Nick Kyrgios’a elendiğinde bazı otoriteler 2 yaşın getirdiği tecrübenin ortaya koyabileceği farkın öneminin altını çizmişti. O günden bugüne Zverev kendisini çok fazla geliştirdi ve Montreal’de kariyerinde ilk kez Kyrgios’u yendi ve daha sonra kendisinden 2 yaş küçük Shapovalov’u eleyerek finale çıkmayı başardı.

Rekabet düzeyi yüksek bir mücadele olsa da skorun bu kadar yakın olması gerekmiyordu ancak Zverev Wimbledon’da Milos Raonic’e karşı olduğu gibi yaptığı çift hatalarla rakibini oyunda tuttu. Ancak maçın büyük bölümünde kontrol Zverev’deydi. Genç rakibine karşı iyi servis atan, forehand ve özellikle backhandleriyle etkili olan Zverev’in çok fazla ekstra çaba göstermesine gerek kalmadı.

Montreal’deki ilk turnuvasına çıkan ve önemli ilerleme kaydeden Shapovalov, yaşının gerekliliklerini gösterir şekilde oynadı. Özellikle vücuduna atılan servisleri karşılamakta zorlanan Shapovalov sadece bir kez servis kırabildi. Forehand vuruşlarında çok zorlanan Shapovalov vole vuruşlarda da basit hatalar yaptı. Zverev’in iki eliyle yaptığı backhandlere karşı tek elini kullanarak yaptığı backhandler zayıf kaldı. İki yaşın getirdiği tecrübe farkı böylelikle ortaya çıktı.

Önemli bir seviyede karşılaşan iki genç oyuncunu oyunları ideal süreklilikte değildi. Zverev yeterince güçlü ve istikrarlı bir oyun sergilese de forehand ve servisi yine de Federer’i finalde yenebilecek düzedyde değildi. Shapovalov ise her zamanki gibi geriye düşünce en iyi oyununu sergiledi ve iki kez maç puanı çevirerek seyirciyi de arkasına almayı başardı. Ancak Juan Martin Del Potro ve Rafael Nadal’a karşı olduğu gibi servis kırma puanında forehand vuruşu dışarıya gitti.

Ancak yine de 20 yaşındaki bir oyuncu 18 yaşındaki rakibinin buralarda daha fazla görüneceğini kestirebilir. El sıkıştıktan sonra Alman oyuncu Kanadalı’nın yönünün doğru olduğunu ve bunu takdirle karşıladığını ifade etti. Zverev iki yıllık farkın ne kadar hızlı kapanabileceğini en iyi bilenlerden.

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir