Tenisin Utanç Günü

Monte Carlo Masters yarı finalinde Nadal ve Goffin arasındaki mücadele Nadal’ın finale çıkmasıyla sonuçlandı ancak tenise gölge düşüren büyük bir olay yaşandı..

Dünya 7 numarası Rafael Nadal’ı ve bir önceki turda Novak Djokovic’i eleyen dünya 13 numarası David Goffin’i karşı karşıya getiren yarı final maçında hakem Cedric Mourier tenisin önüne geçen bir karar verdi.

Maçın ilk setinin 6. oyununda durum 3-2 Goffin lehine iken Rafael Nadal’ın attığı top ciddi bir farkla dışarı çıktı. Çizgi hakemi de top yere temas ettiği anda dışarı kararını verdi. Goffin bu şekilde oyunu kazanmış oluyor ve durum 4-2 olacaktı.

Ardından maçın hakemi Cedric Mourier, kendini ispatlama çabasına girmiş gibi sandalyesinden indi ve Goffin’in bulunduğu tarafa gidip topun dışarıda olduğuna karar verdi.

Goffin’in ısrarla yanlış ize bakıyorsunuz demesine kulak asmayan hakem, sandalyesine dönerek puanın Nadal’a gittiğini açıkladı.

Seyirciler yüzlerce çığlık ile puanı protesto ederken hakem hiçbir değişiklik yapmadı.

Ayrıca sportmenlik sporu olan tenisin en önemli aktörlerinden biri olan Rafael Nadal’ın hiçbir şekilde Goffin’in doğru söylediğine dair yorum yapmaması izleyenlere büyük bir şok yaşattı.

Nadal ardından oyunu aldı ve Goffin bütün momentumu kaybetti. Seti 6-3, ikinci seti de 6-1 kaybederek turnuvaya veda etti. Maç sonunda hakemin elini sıkmayan Goffin tepkisini ortaya koydu.

Dünyanın en güzel sporlarından biri olan tenisin böyle utanç verici bir olaya sahne olması toprak kortta uygulanmayan şahin gözü teknolojisinin ne kadar gerekli olduğunu hatırlattı.

2008 yılında Roger Federer’le de kararlar ile ilgili uzun süre dialog yaşayan Cedric Mourier, hakemliğini konuşturmak isterken tenis tarihinin en büyük skandal kararlarından birini verdi ve bu tenisin güzelliklerini sonuna kadar bitiren bir durum olarak karşımıza çıktı.

Aynı zamanda eski profesyonel tenis oyuncusu ve tenis hocası olan Cem, Teniscim’in kuruculuğunu üstlenmiştir ve farklı projelerle tenise destek vermeye devam etmektedir.
İletişim için: cemmildon@teniscim.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

1 Yorum - "Tenisin Utanç Günü"

avatar
  Abonelik  
Bildir
trackback

[…] tarafta ise Monte Carlo Masters’da inanılmaz bir hakem hatası ile karşılaşan David Goffin, o zaman yapamadığı şeyi bu sefer başardı ve Rafael […]