Majesteleri İş Başında; Federer-Kyrgios Maç Analizi

Eski dünya 1 numarası efsane tenisçi Roger Federer, 3 Tie Break sonrası sonuçlanan muhteşem maçta Nick Kyrgios’u 2-1 yenerek Miami Açık’ta finale yükseldi..

35’lik Roger Federer 2017 yılında fırtına gibi esmeye devam ediyor. Önce 2017 Avustralya Açık’ı Rafael Nadal’ı 3-2 yenip kazanan eski dünya 1 numarası ardından yılın ilk ATP 1000 serisi turnuvası olan Indian Wells’i de Stan Wawrinka’yı yenerek kazanmıştı.

Kygrios çok sinirli tavrı ile tepkiye sebep oldu.(Yazı devam ediyor)

KYRGIOS CENTİLMENLİK KONUSUNDA SINIFTA KALDI

Maçın birçok kısmında agresif tavırları ile tepki çeken Kyrgios, seyirci ile diyaloğa girmeye başladı ve neredeyse her hareketinde seyirciden yuhalanma duymaya başladı.

Molaya geçildiğinde normalde harcaması gereken zamandan çok daha zaman harcayan Kyrgios, maçın bir döneminde konulan sınırı da aştı ancak hakem müdahale etmedi.

Federer’in birçok puanında çok sinirlenerek bağıran Kyrgios, bir süre sonra her puanda tepki görünce daha sakinlemeye başladı. Özellikle Roger Federer gibi centilmenliği ile tenis tarihine adını yazdırmış bir tenisçi karşısında bu hareketleri yapması seyircinin aşırı tepkisine yol açtı.

Kyrgios, muhteşem yeteneği karşısında hatayı ve kaybetmeyi kaldıramayan karakteri yüzünden bugüne kadar birçok kez problem yaşadı ve daha öncesinde de Stanislas Wawrinka’nın kız arkadaşına söylediği sözler yüzünden uzun süre tepki görmüştü.

Kyrgios’un yeteneği tartışılmayacak kadar muhteşem bir oyun oynamasına yol açıyor ancak daha tam oturmayan karakteri tenis için centilmenliği gölgeliyor ve onu sevilmeyen bir tenisçi yapıyor. Unutmayalım ki Roger Federer’in bu kadar sevilmesinin en büyük nedeni bugüne kadar birçok turnuva kazanmasının yanında her zaman centilmenliği ön plana çıkaran karakterinde saklı.

FEDERER KRİZ ANINDA TECRÜBESİYLE KAZANDI

Maçın önüne geçen centilmenlik dışı hareketlerin yanında oynanan tenis, tenis severlere çok keyifli anlar yaşattı. Kyrgios maçın genelinde Federer’e aynı şekilde karşılık verirken Federer de savunmasına ve atağına aynı şekilde karşılık buldu.

Federer’in maç boyunca en büyük yaptığı hata ise aceleci davranması oldu. Maçı bitirebileceği dakikalarda aceleci davranıp mini-break veren Federer, maçın 2. sette bitmesini sağlayamadı.

İlk seti 7-6 alan 4 numaralı seri başı, ikinci seti 6-7 kaybetti ve maç son sete taşındı. Son sette artık bir tenisçinin maçı koparması beklenirken yine muhteşem bir mücadele yaşandı ve set 3. kez Tie Break’e gitti. Kyrgios yine mini-break alarak avantajı ele geçirmesine karşın Federer aynı şekilde yanıt verdi ve sonunda tecrübesini kullanıp sakin kalarak seti 7-6, maçı da 2-1 kazanmış oldu.

Roger Federer bu yıl 3. kez karşılaşacağı Rafael Nadal ile 2 Nisan Pazar günü Miami Açık final mücadelesine çıkacak ve bu yıl 2 kez yendiği rakibini bir kez daha yenip mutlu sona ulaşmak için çabalayacak. Ayrıca bu karşılaşma ülkemizde Miami Açık yayın haklarını elinde bulunduran Bein Sports tarafından ekranlara taşınacak.

Aynı zamanda eski profesyonel tenis oyuncusu ve tenis hocası olan Cem, Teniscim’in kuruculuğunu üstlenmiştir ve farklı projelerle tenise destek vermeye devam etmektedir.
İletişim için: cemmildon@teniscim.com

Sizin yorumunuz nedir?