Konta Kazandı; Tenis Kaybetti

Johanna Konta, Simona Halep’i 6-7, 7-6 ve 6-4’lük setlerle 2-1 yenerken maçın son puanı birçok eleştiriye maruz kaldı..

Bu maçı Halep kazansaydı dünya 1 numarası olabilecekti ancak Konta, galip gelerek Wimbledon’ın son 40 yıldaki Britanyalı ilk şampiyon olma yolunda önemli bir yol kat etti.

Konta 2 saat 38 dakika süren maçın ardından şunları söyledi:

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]‘’Teniste bazı şeylerin bu kadar hızlı gerçekleşebilmesi benim için gerçeküstü bir durum. Hala sindirmeye çalışıyorum. Orada başarmaya çalıştığım şey karşısında sakin ve net hislere sahiptim. Sonu mutlu ya da mutsuz bitse de gerçek benliğime kavuşmuş hissediyordum ve kendime olabildiğince fırsat yaratmaya çalıştım. Simona’nın bana çok fazla rahat alan bırakmayacağını biliyordum ve kendi şansımı kendim yaratmalıydım.’’[/box]

Kapalı çatı altında oynanan maçta çok iyi bir atmosfer vardı ve kendi seyircisi önünde oynayan Konta da bu güzel atmosferde arkasındaki desteği hissetti.

İlk oyunlarda Konta gergin görünüyordu. Halep çok iyi servis atıyor, etkili vuruşlar çıkarıyor ve oyunu domine ediyordu. Ancak sonrasında her şey değişecekti.

Konta nefes almayı hatırlayınca oyuna denge getirdi. Backhandleri istediği mesafeleri kat etmeyi başardı ve kırdığı servisle durumu 4-4’e getirdi. Tie-break’te ise öne çıkan isim Simona Halep oldu. Konta’nın sorun yaşadığı konu ise topu Halep’in yetişemeyeceği noktalara gönderebilmekti. Konta’nın yaptığı bütün vuruşlara tam zamanında yetişen Halep ilk seti kazanmayı da bildi.

İkinci sette Konta mükemmel vuruşlar çıkarmak zorundaydı. Sette kalmak için servis atan Halep’in yaptığı 5 basit hataya karşı Konta 26 basit hata yapmıştı. En küçük bir hata setin kaybedilmesi demekti ancak Halep maçın başından beri konsantrasyonunu korumuş ve gözünü dahi kırpmamıştı. Buna karşın Konta rakibini baskı altına aldı ve Tie-break’te gülen taraf oldu. 1 saat 50 dakikalık iki setin ardından durum 1-1’lik eşitliğe geldi ve Konta’nın arkasındaki seyirci desteği iyiden iyiye arttı.

Son sette Konta servis kırıp öne geçtiğinde maçı Royal Box’tan takip eden Britanyalı son şampiyon Virginia Wade’in heyecanı gözlerinden okunuyordu. Kararlı ve etkileyici duruşuyla Konta, son seti kazanıp yarı finale çıkmayı başardı ve yarı finalde Venus Williams’ın rakibi oldu.

MAÇIN ÖNÜNE GEÇEN SON PUAN

Maçın son sayısında yaşanan durum ise tenis severlerden büyük tepki gördü. Tribünlerden bağırışların olması üzerine herkes bir karar çıktı sandı ve Halep, sanki puan bitmiş ve öylesine vuruyormuş gibi topu fileye gönderdi.

Hakemin puanı tekrarlatması beklenirken hakem, maçı bitirdi ve Konta’yı kazanan ilan etti. Belki Konta yine kazanırdı ancak inanılmaz yoğun bir maçın önüne geçen bu puan Youtube’da Wimbledon’ın yüklediği özet görüntülerin altında da ciddi anlamda eleştirilere maruz kaldı. İşte maçın özeti ve o son puan..

İçerik Hakkındaki Yorumlar

1 Yorum - "Konta Kazandı; Tenis Kaybetti"

avatar
  Abonelik  
Bildir
trackback

[…] Haberin Devamı bir çok konta Teniscim […]