Djokovic Formuna Kavuştu

Novak Djokovic, Ernests Gulbis’i 6-4, 6-1 ve 7-6’lık setlerle geçerek son 16’ya kaldı ve Adrian Mannarino’nun rakibi oldu..

[box type=”success” align=”aligncenter” class=”” width=””]‘’Djokovic: Bugün başardıklarım beni çok mutlu etti. Oyunumu bir üst seviyeye çıkardım. Turnuvada daha önce oynadığım maçlara göre kortta çok daha konsantreydim. Bunun Gulbis karşısında olması da önemliydi çünkü o önemli bir rakipti. Gulbis tahmin edilemez bir oyuncu ve çok iyi servis atıyor. Maça çok da iyi başladı ancak toparlandım ve arka arkaya aldığım oyunlarla özgüvenim yerine geldi. Hissettiklerim ve oyunum karşısında genel olarak çok memnun olduğumu söyleyebilirim.’’[/box]

Fevkalade yetenekli ancak bir o kadar da düzensiz bir tenisçi olan Gulbis kariyerinde zaman zaman önemli başarılar elde etti. Üç yıl önce dünya 10 numaralığına kadar yükseldi. Ancak yükselişler kadar dipleri de gördü. Şu an dünya 589 numarası olan Gulbis, omuz sakatlığının etkisiyle geride kalmış durumda. Bu sezon sadece sekiz maça çıkabilen Gulbis bu maçlardan sadece ikisini kazanabildi.

Yazı Devam Ediyor

Gulbis çok başarılı bir forehand tekniğine sahip. Vuruşa hazırlanırken sağ kolu arkada sol kolu önünde pozisyon alan Gulbis, bu şekilde topa sert bir vuruş yapabiliyor. Ancak bu vuruştan iz yoktu Londra’da. Gulbis’in daha önce eline iki ay raket almasa backhandinin bozulmadığını ancak forehandinden eser kalmadığını söylemişti. Omuz sakatlıklarıyla uğraşan Gulbis’in sağ kolu vuruş pozisyonunda istediği yerde durabiliyorken sol kolu yeteri kadar yükseğe çıkamıyor. Bu nedenle forehandi zaman zaman tehlikeli gözükse de aynı vuruş standardını koruyamıyor.

Djokovic merkez kortta ihtiyatlıydı ve kendisini huzursuz hissediyordu. Üçüncü oyunda servisini kırdıran Djokovic, sinirlerine hakim olmakta zorlandı ve hakem Jake Garner’a itiraz sistemi etiği hakkında tavsiyeler vermeye çalıştı. ‘’Odaklan, lütfen!’’ diyerek hakeme bağıran Djokovic bu sözü belki de kendisine söylüyordu. Kalp ritmini düşürmesi, nefes alması ve sakin kalması gerekiyordu.

4-3’te servis atan Gulbis, sinir bozucu bir oyun oynadı ve servis kırma puanında çift hata yaptı. Arka arkaya 9 oyun kaybeden Gulbis, Djokovic’in toparlanmasında yardımcı oldu. Üçüncü setin başında antrenörü tarafından müdahale edilse de, bu geç kalınmış bir hamleydi.

Eski şampiyon Djokovic karşılaşabileceği tehlikelere karşı hazır durumda, kararlı ve akıllı vuruşlar çıkarabilecek sakinlikteydi. İki saat ve on üç dakikalık maçın ardından Djokovic son 16’ya ulaşmayı başardı.

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir