Avustralya Açık Günün Yorumu #1

Her an daha da şölene dönüşen Avustralya Açık tenis turnuvasında 16 Ocak günü gerçekleşen maçların yorumları ve önemli olayları sizlerle..

Yılın ilk turnuvası olan Avusturalya Açık heyecanı bugün ilk roundlarla başladı. Federer’den Murray’ye, Kerber’den Halep’e bugün birçok seri başı ve efsane korttaydı.

Günün Beklenmedik Yenilgisi Halep’ten Geldi

Rod Laver Arena’nın ve ilk günün açılış maçlarından biri olan Shelby Rogers ve Simona Halep maçı günün süprizlerinden oldu. Maç boyunca etkili bir oyun sergileyen Amerikalı dünya 52 numarası, dünya 5 numarasını 6-3, 6-1’le geçti.

Maçta sürekli olarak sol dizini tutan Simona Halep, maç sonrası, “Singapur’da her gün acı çekiyordum. Off-season iyiydi, çok fazla ağrım yoktu. Daha sonra işte Çin’e gittim, ilk maçın sonunda aynı acıları yine hissettim. Ancak bugünkü kadar zorlanmamıştım o gün. Bugün neredeyse 45-50 dakika ağrısız bir şekilde oynayabildim. Sonra yine başladı.” açıklamasını yaptı. Maç boyunca ikinci servislerden %66 ile sayı kazanan ve 26 winner üreten Rogers, ikinci round’da Ash Barty ile karşılaşacak.

Venus Williams Set Vermedi

Rod Laver Arena’nın ikinci maçı olan Venus Williams ve Kozlova maçı Williams’ın 7-5, 7-5 iki setlik üstünlüğü ile sonuçladı. Maçın başında servisini kırdırarak başlayan 36 yaşındaki tenisçi sakinliğini korudu ve tecrübesiyle maçı kazanmayı bildi.

Bugünkü maçla birlikte kariyerinin 739.’cu galibiyetini kazanan Venus, “Sonunda maçın gidişatını değiştirebildiğimi ve kontrolü sağlayabildiğimi düşünüyorum. Bir süre gerçekten oynayamadım. İlk setten sonra ritmimi daha iyi buldum. Umarım turnuva ilerledikçe ritmimi daha fazla ve daha iyi hissederim.” açıklamasını yaptı.

Sir Andy Rahat Geçti

ATP turun bir numarası Andy Murray bugün Rod Laver’daki gündüz seansının kapanış maçı için korttaydı. Ukraynalı ve dünya 95 numarası Ilya Marchenko ile oynayan Murray, skorları 7-5, 7-6(5), 6-2 üç sette geçti.

Bugünkü maç sonunda “Evet, bugün pek iyi hareket edemedim. Zaten böyle hissettim maçta. Ancak bazen bu koşullar sebebiyle de böyle olabilir. Top havada biraz daha hızlı uçuyor, yani birkaç gündür top üstünüze daha hızlı bir şekilde geliyor. Ben de istediğim kadar çabuk reaksiyon veremedim. Ama evet… sinirlerin de etkisi olabilir. Ancak bacaklarda ağırlık hissetmek veya ayakların yavaş oluşu ilk tur için normal sayılabilir.” açıklamasını yaptı.

Tenisle ilgili haberleri takip etmekten ve tenis izlemekten zevk alıp onunla ilgili yazmayı, okumayı ve konuşmayı sever; bu yüzden Teniscimde!
ersangundogan@teniscimde.com

Sizin yorumunuz nedir?