Tenisçiler İngilizceyi Nasıl Öğreniyor?

Tenisçiler için önemli bir konu olan İngilizce, nasıl öğreniliyor? Nasıl geliştiriliyor?

Kendisine özgü toplarla ve raketlerle oynanan tenis, özel sahalarda oynanmaktadır. İki kişi ya da ikişer kişiden oluşan takımlarla oynanan bu oyunda orta bulunan ağ ile ayrılan kortlar bulunur. Rakibin sahasına topu değdiren oyuncu sayı alır. Oyunun ilk olarak 1800’lü yıllarda oynanmaya başlandığı biliniyor. Dünya genelinde bir spor olan Tenis, uluslararası müsabakalarda da geniş bir izleyici kitlesine sahip olmaktadır. Sporcular bu nedenle İngilizce eğitimlerine önem göstermeleri gereklidir. Katıldıkları her müsabakada dil eğitimlerinin tam olması ile kendilerini daha iyi ifade etme imkanı bulacaklardır. Dil eğitiminde önemli olan ise pratik olmaktadır. Bu alanda ingilizce tenis ne demek araştırmalarınızda tennis olarak bir karşılık karşınıza çıkar. Dilimizde kelime çok değişmiyor. Ancak sporcuların uluslar arası turnuvalarda ve olimpiyat gibi organizasyonlarda çok daha kaliteli bir kullanım ortaya çıkarır. Tenis sporunda her yaştan ve seviyeden oyuncu ile karşılaşabilmek mümkün olmaktadır. Her ülkeden oyuncusu da bulunan bu sporda tenis kortlarının uzunlukları bellidir. Toprak, çim ve sert zeminlerde kortlar kurulabilir. Kullanılan malzemelerdeki farklılık ise topun sekme hızını farklılaştırır. Tenis vuruşları kullanımlarına göre farklılık gösterir. Servisler oyuncuların sağ elleri ile kullandıkları atışlardır. Bunun yanında forehand, backhand gibi vuruşlarda bulunuyor. Tenis alanında dört büyük turnuva bulunuyor. Bunlar Avustralya, Fransa, Wimbledon, Amerika olarak sıralanabilir. Bu turnuvalar dışında tenis sporu kategorisinde dünya çapında farklı turnuvalarda düzenlenmektedir.

Tenisin diğer spor branşlarına göre avantajları bulunuyor. Rakibin zayıf noktalarını keşfeden sporcular oyunda rakiplerinin hata yapmasını sağlamaya çalışır. Bunu yaparken de kendi eksik yanınızın fark edilmemesini de sağlamanız önemli bir stratejidir. Rekabet edebilme yeteneği kazandırması itibari ile de gençlerin bu dala yönlendirilmesi, kişisel gelişimleri açısından çok avantajlı bir alan olacaktır. Spor kategorileri içerisinde en çok tercih edilenler arasında Futbol, voleybol ve basketbol gibi branşlar sayılsa da Tenis alanında da çok takip edilen turnuvaları bulunmaktadır. Bu alanda ülkemizde de çok meşhur isimler yer alıyor. Bunlar arasında Çağla Büyükakçay sayılabilir. Üst klasman sporcular arasında ise Serena Williams, Agnieszka Radwanska, Angelique Kerber, Victoria Azarenka gibi isimler yer alıyor. Bu isimlerin oynadığı maçlar ilgi ile takip edilmekte ve oldukça çekişmeli olmaktadır. Bu gibi hedefleri olan sporcular için ise İngilizce çok önemlidir. Bu alanda bu adres üzerinde spora dair cümleler bulabilirsiniz. İngilizce eğitiminde pratik yaptırarak eğitim veren konuşarak öğren sistemi verimli sonuçları itibari ile de çok beğenilmektedir. Kursiyerlerle beş ya da on dakika İngilizce sohbetler yapılmakta ve dili kullanma becerilerine göre bireylere özel eğitim programları hazırlanmaktadır.  Tenis alanında kendine bir hedef belirleyen bireyler uluslararası platformlarda daha özgüvenli bir şekilde yarışabilmek adına İngilizce eğitimlerine önem vermeleri gereklidir.  Konuşarak öğren sistemi farklı gruplarında ve statülere sahip bireyler için oldukça ideal bir sistem olmaktadır. Sistem içerisinde Skype ve sabit telefonlar üzerinden eğitimler verilmektedir. Ana dili İngilizce olan eğitmenler kursiyerlere telaffuz alanında da çok fazla yardımcı olmaktadır. Bu şekilde konuşma alanında daha doğru kullanımlarla konuşabilmeniz mümkün olacaktır. İngilizcenin Türkçeden en önemli farklılığı okunuşlarının yazılışlarından farklı olmasıdır. Bu nedenle dilin pratik olmadan öğrenilmesi, duyulmadan konuşulmaya çalışılması söz konusu olmayacaktır. İngilizce bireylere kişisel gelişim alanında çok büyük artılar katmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde ortak bil dil olarak konuşulan İngilizce, sosyal alanlarda da bireyler için kendilerini ifade etmede kullanabilecekleri en önemli argüman olabiliyor. Kurumsal alanda ve eğitim alanında da günümüzde dil becerisi olmayan bireyler için belirli basamaklardan yukarı çıkmak çok fazla mümkün olmuyor.

Aynı zamanda eski profesyonel tenis oyuncusu ve tenis hocası olan Cem, Teniscim’in kuruculuğunu üstlenmiştir ve farklı projelerle tenise destek vermeye devam etmektedir.
İletişim için: cemmildon@teniscim.com

İçerik Hakkındaki Yorumlar

İlk Yorum Hakkı Sizin!

avatar
  Abonelik  
Bildir